Mocni wiarą – 21 Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Na Jasnej Górze spotkała się Rodzina Radia Maryja. XXI pielgrzymce towarzyszyło hasło „Mocni wiarą”. Rodzina Radia Maryja udała się do stóp Jasnogórskiej Pani z dziękczynieniem za zapowiedź kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, a także wywalczone przez miliony osób miejsce dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie.

Słuchaczy i sympatyków katolickiej rozgłośni pozdrowił Ojciec Święty Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo – udzielając Rodzinie Radia Maryja Apostolskiego Błogosławieństwa.

Myślę również o Pasterzach i wiernych uczestniczących w pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze w Częstochowie. Powierzam was opiece Matki Bożej i z serca wam błogosławię – powiedział papież Franciszek.

Rodzina Radia Maryja w łączności ze Stolicą Apostolską przesłała Ojcu św. Franciszkowi telegram, w którym przekazała Papieżowi wyrazy synowskiego oddania z zapewnieniem stałej modlitwy. W telegramie napisano, że podczas Eucharystii słuchacze i przyjaciele Radia Maryja dziękowali Maryi za miejsce na multipleksie dla TV Trwam, za opiekę nad radiem. Przypomniano także, że w Roku Wiary Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do Ziemi Świętej.

Telegram odczytał prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Wasza Świątobliwość, Najukochańszy Ojcze Święty! Wielka Rodzina Radia Maryja już 21. raz stanęła przed Panią Jasnogórską i zjednoczona z Konferencją Episkopatu Polski przez obecnych tu naszych Pasterzy, z potrzeby serca przekazuje Piotrowi naszych czasów wyrazy synowskiego oddania. W uroczystej Eucharystii wyraziliśmy Matce Najświętszej wdzięczność za Jej opiekę nad naszą katolicką rozgłośnią i nad wszystkimi środkami ewangelizacji, które pięknie rozwijają się w klimacie stworzonym przez Radio Maryja. Dziękowaliśmy Pani Jasnogórskiej również za przekazaną nam niedawno zapowiedź przyznania Telewizji „Trwam” miejsca na pierwszym multipleksie – czytamy w telegramie.

Centralnym punktem uroczystości była uroczysta Eucharystia sprawowana na jasnogórskich wałach.

Mszy św. przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. TV Trwam. Homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski, Przewodniczący Rady ds. środków Społecznego Przekazu KEP.

Ksiądz arcybiskup akcentował, że Rodzina Radia Maryja, która przybyła na Jasną Górę, potwierdza że Kościół Chrystusowy widzi w środkach społecznego przekazu „dar Boży”. Podkreślał także, że Rodzina Radia Maryja to szczególna wspólnota.

Drodzy Bracia i Siostry! Cieszymy się, że już po raz XXI możemy razem stanąć na tym miejscu, zawierzenia Bogu przez Maryję, szczególnej wspólnoty jaką jest Rodzina Radia Maryja. Cieszę się, że w tym Roku Wiary wykazaliście się odwagą opowiedzenia się za miejscem katolickich środków społecznego przekazu na forum publicznym, a zwłaszcza Telewizji Trwam na multipleksie. Tym samym podkreślamy – za następcami świętego Piotra, od Pawła VI poprzez Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnie Ojca Świętego Franciszka, że pierwszą posługą, jaką Kościół może spełniać wobec każdego człowieka i całej ludzkości w dzisiejszym świecie jest dzieło „nowej ewangelizacji”. Nowego przylgnięcia do Boga. To ona wzmacnia wiarę i tożsamość chrześcijańską. Daje nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie przylgnięcia do Chrystusa. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – zaznaczał ksiądz arcybiskup.

Metropolita Częstochowski zwracał także uwagę, że religia nie jest rzeczywistością odrębną w stosunku do człowieka i społeczeństwa, lecz jest jego naturalną więzią, która nieustannie przypomina, że słuchanie Boga umożliwia poszukiwanie wspólnego dobra, sprawiedliwości i pojednania między ludźmi poprzez prawdę. Jednocześnie z niepokojem stwierdził, że dziś obserwujemy opór wobec głosu i prawa Bożego.

Doszliśmy dziś do przedziwnego oporu wobec głosu i prawa Bożego i ostatnie słowo wolimy oddawać różnym ugrupowaniom parlamentarnym, które kwestionują prawo Boże mówiąc, że „żyjemy dziś w świecie zróżnicowanym i nie ma jednego prawa Bożego”, że owszem pod względem moralnym jest dobro i zło, ale w polityce jest inaczej. A przecież – zamiast szkodliwej w ostatecznym rachunku konfrontacji – lepiej byłoby szukać harmonii prawa Boga z prawem stanowionym. Bo efekty negowania Bożego prawa może nieco później przychodzą, ale z tym mocniejszą lawiną złych skutków. Biblijny przekaz jest dramatycznie prosty: odrzucenie Boga i Jego praw zawsze prowadzi do śmierci człowieka – mówił Metropolita Częstochowski.

W tym kontekście wskazał na manipulacje medialne dotyczące „in vitro”. Metropolita Częstochowski mówił też o tragicznych skutkach tzw. aborcji. Dziękował jednocześnie za inicjatywę „Stop aborcji”. Akcentował, że w obliczu manipulacji, Kościół broni prawa ludzi do rzetelnej informacji i podkreśla swoje prawo do głoszenia autentycznej prawdy Ewangelii. „Dlatego Kościół uważa za swój obowiązek bronić prawdy i wolności mediów, a także zdecydowanie i z odwagą przeciwstawiać się wszelkim formom monopolizacji i manipulowania” – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Musimy bardzo zdecydowanie przeciwstawić się takim  przekonaniom i medialnym atakom, które prawdy wiary chrześcijańskiej i zobowiązania moralne z nich wynikające są formą zniewolenia i nietolerancję wobec innych. Nie możemy dać się zagłuszyć kłamstwom. Zło nigdy nie było i nie jest życiową koniecznością. Kłamstwo nie jest żadną miarą postępu. Nie możemy pozwolić na zniewolenie obrazami niemoralności strzegąc programów nauczania i wychowania już w przedszkolach, szkołach, czy uniwersytetach – zwracał uwagę ks. abp. Depo. 

Metropolita Częstochowski przestrzegał przed błędnym myśleniem, że istnieje chrześcijaństwo bez Kościoła i „przed schizmą, która chce odebrać Kościołowi realny wpływ na życie wiernych”. – Błąd ten wielokrotnie powtarzany za prądami umysłowymi Zachodu brzmi: Chrystus tak, ale Kościół – nie. My w Polsce nie uczymy się takiej schizmy! – podkreślił Metropolita Częstochowski. Zaznaczył też, że to „Bóg jest Stwórcą, celem i sensem życia osobistego i publicznego, kościelnego jak i państwowego”.

Do licznie zgromadzonej radiowej rodziny – przemówił także ks. abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. Ksiądz arcybiskup odniósł się do homilii wygłoszonej przez ks. abp. Wacława Depo.

Jak mówił problem prawa stanowionego, prawa Bożego i prawa naturalnego jest wciąż przed nami. Tłumaczył, że tym pojęciem nie można przykrywać wszystkiego. Ksiądz arcybiskup przypomniał słowa ks. abp. Majdańskiego.

On mówił tak:  „W imię państwa prawa jechały pociągi do obozów koncentracyjnych. Państwa nacjonalizmu faszystowskiego, niemieckiego. A w imię państwa prawa jechały także zwierzęce wagony do obozów na Syberię. W imię państwa socjalistycznego. W imię państwa prawa ginęli najlepsi nasi rodacy, a wśród nich także i księża, i ksiądz Jerzy Popiełuszko”. A więc ostrożnie z tym szafowaniem określeniem „państwo prawa”. Trzeba bardziej słuchać Pana Boga niż ludzi – to jest podstawowe prawo –mówił ks. abp. Głódź.

Metropolita Gdański zwrócił także uwagę na to, że dziś przyszło nam żyć w okresie paradoksu.

Kiedy TV Trwam, Radio Maryja jedno z mediów bardzo nośnych, katolickich przedziera się z prawdą do społeczeństwa, a w społeczeństwie królują paradoksy, rozwodnicy uczą trwałości małżeństwa i jego świętości, złodzieje uczą uczciwości, a wrogowie Kościoła, którzy nic nie mają wspólnego z Kościołem uczą miłości do Pana Bogi i do Kościoła jak należy żyć i postępować – akcentował

Delegat KEP ds. TV Trwam dziękował także za wielkie zwycięstwo – za przyznanie TV Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym.       „Dziękujemy tym wszystkim, którzy wiernie trwali przez różne formy – szczególnie przez modlitwę na tę decyzję. Modlitwa kruszy nawet żelazo” – powiedział.

W sposób szczególny ksiądz arcybiskup podziękował Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, za to – jak powiedział – że mieli oni odwagę podjąć to dzieło (…) za to, że prowincja zaufała o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, Dyrektorowi Radia Maryja.

Należy się podziękowanie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów także ze zwykłego materialnego powodu. Bowiem ta prowincja podjęła ogromny trud materialny i finansowy. Przecież nie udźwignęły tego niektóre Kościoły europejskie, a Telewizja Trwam ma zasięg ogólnoświatowy. Nie mówiąc o Radiu, Radiu Maryja. A dziennikarzom z innych mediów odpowiadam, w czym tkwi fenomen Radia Maryja i Telewizji Trwam. Mianowicie fenomen tkwi w tym, że radiosłuchacze i telewidzowie utożsamiają się z tym medium, z tym Radiem i tą Telewizją, i mówią: „To jest nasze Radio i nasza Telewizja” – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

„Razem można uczynić wiele – ale tylko razem. Nie dajmy się podzielić” powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja dziękował za solidarność, pomimo wielu negatywnych wypowiedzi, drwin z Radia Maryja  i z tych wszystkich dzieł, które przy nim wyrosły.

Bóg zapłać za solidarność, że utrzymujecie te dzieła. Przed nami wiele zadań. Tak sobie myślę, o TV Trwam – musimy zrobić wielki skok. To będzie nowa era. Uważam, że jedna telewizja to nic. Powinno być tyle procent mediów katolickich, ile procent katolików. Do tego jeszcze daleko. Mamy nadzieję, że jednak dadzą nam koncesję. Bóg zapłać wszystkim, ale najbardziej tym cierpiącym. Tym, którzy modlili się za nas. Modlitwa łamie nawet żelazo – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

O. Janusz Sok, Prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za słowa wsparcia i błogosławieństwa.

– Kochany Ojcze Święty Franciszku, jakże Ci jesteśmy wdzięczni za błogosławieństwo i słowa wsparcia. Gdybyś nas jeszcze mógł zobaczyć tutaj, na tym wzgórzu jasnogórskim, to zobaczyłbyś ludzi przeżywających wiarę tak, jak zachęcasz, z radością i uśmiechem. A skądże nam ta radość i uśmiech? Słuchamy Twoich słów, by kochać Boga, by kochać Kościół i kochać każdego człowieka, ale mamy jeszcze jedną tajemnicę. Ostatnio tak dobrze wyglądamy, coraz lepiej i coraz bardziej jesteśmy uśmiechnięci, bo ostatnio często chodzimy na długie spacery na świeżym powietrzu… Jeśli ktoś myślał, że trudności nas zniechęcą i zrażą, to się zdziwił, bo trudności umacniają naszego ducha i jedność między nami – powiedział o. Janusz Sok CSsR.

W tym kontekście o. Janusz Sok CSsR akcentował, że „nie chcemy żyć na kolanach. My, ludzie wierzący i kochający Pana Boga, wiemy, że nie można żyć na kolanach i nie będziemy przed nikim padać na kolana: przed żadną redakcją, przed żadnym przedstawicielem jakiejś instytucji. Nikt nas do upadania na kolana nie zmusi. Ojciec Prowincjał, stwierdził, że Rodzina Radia Maryja upada na kolana tylko przed Panem Bogiem.

Prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela podziękował jednocześnie za ogromne wsparcie jakiego radiowej rodzinie udzielają księża biskupi.

Dziękujemy wam, księża arcybiskupi tu obecni, ks. abp Wacławie, ks. abp Sławoju Leszku, na wasze ręce składamy podziękowanie całemu Episkopatowi za tyle znaków poparcia. Jakże to było ważne dla nas wszystkich tworzących Rodzinę Radia Maryja i Telewizji Trwam. Dziękujemy wam, księża biskupi, za to, że wasze słowa nie upokarzają, ale dodają otuchy i podnoszą. Dziękujemy nade wszystko za postawę, że nie boicie się policzkowania w sprawach Bożych – mówił o. Janusz Sok CSsR.

Na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przybyli także parlamentarzyści PiS i SP.

RIRM

drukuj