fot. twitter.com/MateuszMarzoch

Młodzież Wszechpolska rozdawała plakaty z wizerunkami ojców polskiej niepodległości

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Kocham Polskę” rozdawali mieszkańcom wielu polskich miast plakaty z wizerunkami „ojców polskiej niepodległości”; kampania ma na celu podkreślanie miłości do Ojczyzny – mówili PAP działacze organizacji.

„Rozdajemy plakaty, na których mamy Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego, czyli ojców polskiej niepodległości” – powiedział PAP prezes warszawskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch. W stolicy akcję zorganizowano przed wejściem do Metra Centrum.

Jak dodał Mateusz Marzoch, akcja ta prowadzona jest w kilkudziesięciu miastach w Polsce, gdzie rozdanych ma zostać 18 tys. plakatów, z czego 2 tys. w Warszawie.

„Kampania ma na celu świętowanie, podkreślanie miłości do Ojczyzny. W takim optymistycznym, entuzjastycznym wymiarze chcemy promować dumę z tego, że jesteśmy Polakami” – mówił Mateusz Marzoch.

„Polska historia jest naznaczona martyrologią, takim troszkę smutkiem i przygnębiającym nastrojem tego, jak byliśmy w historii traktowani i my zachęcamy, żeby na ten patriotyzm, miłość do Ojczyzny spojrzeć inaczej, przez taki pryzmat raczej wesoły, optymistyczny” – dodał działacz MW.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej akcję prowadzili również w Rzeszowie. Rzeczniczka okręgu podkarpackiego tej organizacji Izabela Kołcz w rozmowie z PAP wskazała, że przygotowano tam 400 plakatów, a tegoroczna akcja nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Tegorocznym projektem plakatu chcemy przypomnieć, szczególnie młodym Polakom, o postaciach, które na wszystkich możliwych płaszczyznach prowadziły naród do upragnionej wolności. Takimi postaciami niewątpliwie byli: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Józef Piłsudski. Dla wolnej Polski poświęcili swoje życie” – mówiła Izabela Kołcz.

Na terenie województwa opolskiego – jak poinformowali organizatorzy akcji – działacze Młodzieży Wszechpolskiej zamierzają rozprowadzić 500 plakatów.

Jak powiedział PAP opolski działacz Młodzieży Wszechpolskiej Witold Rychlik, we wtorek rozpoczęto też akcję zbierania podpisów pod petycją adresowaną do wojewody opolskiego, aby upamiętnić na muralu zdobiącym budynek urzędu wojewódzkiego Romana Dmowskiego, który nie znalazł się w gronie siedmiu historycznych postaci mających zasługi dla odrodzenia państwowości polskiej na terenie Górnego Śląska.

PAP/RIRM

drukuj