mkidn.gov.pl

MKiDN: 89 rzeźb Augusta Zamoyskiego trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie

89 rzeźb polskiego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie – poinformowało MKiDN. Kolekcja składa się z rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego, są to zarówno wczesne prace, jak i te wykonane w ostatnich latach życia.

Ministerstwo kultury podało, że „z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie w Ambasadzie RP w Paryżu została podpisana umowa o zakupie rzeźb i praw autorskich do spuścizny artystycznej rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego (1893-1970)”.

„Negocjowana od kilku lat w MKiDN umowa zakończyła się zakupem 89 rzeźb, które decyzją wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego staną się częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” – napisano w komunikacie.

Kolekcja składa się z rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego. Są to zarówno wczesne prace powstałe jeszcze w rodzinnym Jabłoniu, jak i te wykonane w ostatnich latach życia, w tym projekt rzeźby Zmartwychwstanie, którą Zamoyski przygotował na swój nagrobek.

Resort kultury poinformował, że po przewiezieniu do Polski rzeźby Zamoyskiego najpierw przejdą renowację, później będą udostępniane na licznych wystawach, począwszy od przygotowywanej w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza ekspozycji „August Zamoyski – myśleć w kamieniu”, której otwarcie zaplanowane jest na 16 maja. Docelowym miejscem dla kolekcji Zamoyskiego będzie Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, stanowiące oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

August Zamoyski urodził się w 1893 r. w Jabłoniu (Lubelszczyzna). Jako trzydziestolatek był już cenionym artystą. W latach 1940-1955 mieszkał w Brazylii, gdzie założył i prowadził szkoły rzeźby w Rio de Janeiro i Sao Paulo. 1 września 1945 r. został odsłonięty pomnik Chopina w Rio de Janeiro jego dłuta. Od 1955 r. mieszkał we Francji. Zmarł 19 maja 1970 r. po ciężkiej chorobie w Saint-Clair-de-Riviere.

Położone na południu Francji Muzeum Augusta Zamoyskiego w Prieure des Granges-Sylvanes zostało utworzone z inicjatywy wdowy po artyście, Helene Peltier-Zamoyski. Muzeum Narodowe w Warszawie było wskazywane jako docelowe miejsce dla jego dzieł przez samego rzeźbiarza. Jego prace były wystawione w MNW raz – w 1993 r. na monograficznej ekspozycji współorganizowanej przez Andrzeja Wata. Jedyną rzeźbą artysty w polskiej przestrzeni publicznej jest pomnik kardynała Adama Stefana Sapiehy przy kościele franciszkanów w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl