fot. twitter.com/MarekKuchcinski

Ministrowie 10 państw podpisali wniosek o włączenie Via Carpatia do sieci TEN-T

W zamku w Łańcucie odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju szlaku drogowego Via Carpatia. 10 ministrów państw związanych z projektem VP podpisało wniosek o włączenie Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T.

W obecności Marszałka Sejmu, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister innowacji i technologii Węgier Péter Tóth, minister transportu i komunikacji Litwy Rokas Masiulis, wiceminister transportu Rumunii Dragoș Virgil Titea, wiceminister transportu i budownictwa Słowacji Ladislava Cengelová, wiceminister infrastruktury Ukrainy Viktor Dovhan, wiceminister transportu, technologii informacyjnych i komunikacji Bułgarii Velik Zanchev, wiceminister morza, transportu i infrastruktury Chorwacji Josip Bilaver, ambasador Białorusi Wladimir Chushev, ambasador Turcji Tahsin Tunç Üđdül, podpisali Deklarację Łańcut III i wypracowany wspólnie wniosek w sprawie włączenia korytarza Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T. To uwieńczenie dotychczasowych działań w tym zakresie.

Chcę podziękować tym państwom, przedstawicielom władz państwowych, które dołączają się do wielkiej sieci komunikacyjnej Via Carpatia. To wielkie przedsięwzięcie ma służyć rozwojowi, a wiemy, że jeśli nasza część Europy będzie rozwijała się szybko, jeżeli będzie dobrym partnerem dla Zachodu, to tym samym umocnimy współpracę w Unii Europejskiej. Jest to jednym z naszych celów – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, inaugurując środową konferencję w Łańcucie.

Jesteśmy w momencie wielkiego procesu historycznego. W 1989 r. te wielkie zmiany polityczne jakie wydarzyły się w Europie zaczęły się od Polski, ówczesnej Czechosłowacji, Węgier. To wszystko miało miejsce zanim runął Mur Berliński. Jeżeli chcemy rozwijać współpracę we wszystkich obszarach aktywności, jakimi zajmują się władze publiczne, władze państwowe, to fundamentalnym elementem do tej współpracy jest komunikacja, infrastruktura – podkreślił Marek Kuchciński.

Marszałek wyraził nadzieję, że Via Carpatia będzie służyła nie tylko przemieszczaniu się ludzi i towarów, ale także rozwojowi we wszystkich innych obszarach, od współpracy kulturalnej po współpracę międzyregionalną, regionalną.

To wszystko służy podnoszeniu poziomu życia i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszych państw – zaznaczył marszałek Kuchciński.

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że w 2006 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja w Łańcucie, podczas której ministrowie ds. transportu Polski, Litwy, Słowacji i Węgier podpisali I Deklarację Łańcucką. Dali w ten sposób początek inicjatywie Via Carpatia.

Ponownie spotykamy się, aby rozmawiać o korzyściach dla regionów wynikających z wdrożenia Via Carpatia. To wspólny głos naszych państw na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej, Południowej – powiedział minister Adamczyk.

Podczas tegorocznego spotkania w Muzeum-Zamku w Łańcucie przedstawiciele Polski, Węgier, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Turcji i Białorusi dyskutowali na temat tego wspólnego projektu drogowego, potencjału połączeń transgranicznych oraz korzyści płynących z włączenia do TEN-T.

Urszula Pasieczna/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl