Ministerstwo Zdrowia odmawia refundacji inkretyny

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zapowiada skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na Ministerstwo Zdrowia, które odmawia refundacji inkretyny.

Leki, hamujące rozwój cukrzycy typu 2 nie znalazły się na obowiązującej od dziś liście leków refundowanych.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, grożą im poważne powikłania z powodu braku dostępu do nowych terapii. Zakup leków wymaga niemałych pieniędzy. Za jedno opakowanie inkretyn, które starcza zaledwie na miesiąc, pacjent musi zapłacić od 200 do 500 zł.

O refundację inkretyn u Ministra Zdrowia od dłuższego czasu stara się Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Brak konkretnych rezultatów zmusza Stowarzyszenie do skierowania skargi – mówi Andrzej Bauman, prezes Stowarzyszenia.

Czekaliśmy pół roku, żeby wprowadzono leki inkretynowe do obiegu po odpowiednich uzgodnieniach cenowych ministerstwa i firm. W dalszym ciągu się to nie dzieje. Nasza cierpliwość już się wyczerpała. Będziemy pisać do Strasburga. Musimy zacząć działania unijne, bo w ogóle nie zwracają na nas uwagi. Koszty są horrendalne – ponad 6 miliardów złotych płacimy za leczenie powikłań cukrzycowych. Jak widać, ministerstwo to guzik obchodzi. Jesteśmy jednym z najbardziej zapuszczonych krajów Europy pod względem leczenia cukrzycy – podkreślił Andrzej Bauman.

Na leczenie cukrzycy wydajemy ok. 3 mld zł rocznie, a na leczenie jej powikłań – dwa razy tyle.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl