Ministerstwo Środowiska apeluje, by w Święta (i nie tylko) nie marnować żywności

Ministerstwo Środowiska zachęca, aby w okresie świątecznym, ale także na co dzień, dbać o to, by nie marnować żywności. W tym celu rusza specjalny program, który resort będzie współrealizować wraz z pięcioma innymi instytucjami.

Projekt przewiduje m.in. opracowanie zbioru dobrych praktyk i rozwiązań prawnych oraz określenie kierunków rozwoju, które będą elementem planu ograniczania strat i marnotrawstwa żywności. Jego realizacja umożliwi dostarczenie wiarygodnych danych na temat marnowania żywności, a także utworzenie systemu monitoringu, który pozwoli ocenić skalę zjawiska. Projekt to także kampania społeczna, mająca uświadomić Polakom ten problem – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

– Ten okres, który teraz mamy wiąże się ze wzmożonymi zakupami. Kupujemy więcej, szczególnie żywności. Jednocześnie z głośników w marketach otrzymujemy informację: kupuj na zapas, kupuj więcej. Problem marnowania żywności jest bardzo ważny. W naszej kulturze mamy głęboko zapisany szacunek dla żywności. Jednocześnie dane z 2006 roku pokazują, że to poważny problem w całej Europie. Wiele osób przecież cierpi z powodu niedostatku i ta żywność do nich nie dociera – podkreśla.

W celu realizacji projektu, powołane zostało specjalne konsorcjum. W jego skład wchodzi m. in. Federacja Polskich Banków Żywności.

– Skala marnowania żywności na świecie to 1 mln 300 mln ton żywności. W Europie ok 90. mln ton, w Polsce – według badań sprzed dwunastu lat – 9 mln ton. Widzimy, z naszych badań wewnętrznych, że ewentualnie przesunęły się preferencje grup, które marnują, bo niewątpliwie w samym procesie produkcji, przez ostatnie 12 lat, nastąpiło bardzo dużo inwestycji – zaznacza prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Projekt wpisuje się w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj