Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało polski system dozoru elektronicznego

W Warszawie zaprezentowano polski system dozoru elektronicznego. Jak mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, system ten w bardzo znaczącym stopniu podniesie bezpieczeństwo pokrzywdzonych i ofiar przestępstw.

Polski system dozoru elektronicznego należy do najnowocześniejszych na świecie i w Europie. Minister Zbigniew Ziobro zaznaczył, że system znacznie poprawi bezpieczeństwo.

Polskie państwo ma działać w praktyce i szukać możliwości, jakie niesie nowoczesna technologia, aby wykorzystywać je w służbie obywatelom, w służbie ludziom. To właśnie czynimy – wskazał szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

To jak mówił podwójny sukces Polski, ponieważ „to nie tylko nasze państwo tutaj działa, ale również polskie prywatne firmy, które przygotowały system monitoringu elektronicznego”.

– Ten system, który zaprezentowaliśmy, to jest polska myśl techniczna, czyli połączenie symbiozy polskiego państwa i wybitnych umysłów polskich inżynierów – tłumaczył.

System dozoru elektronicznego jest uniwersalny i wszechstronny.

– Pozwala on nie tylko odbyć karę w warunkach pozbawienia wolności w systemie elektronicznym, ale też pozwala kontrolować sprawcę, który już odbył karę, (…) wyszedł na wolność i może stwarzać zagrożenie dla osób, które obawiają się jego zachowań, jeżeli jest to uzasadnione – mówił Zbigniew Ziobro.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że rozbudowa systemu dozoru elektronicznego przełoży się na bardzo pozytywne skutki społeczne, w szczególności na „niższą powrotność do przestępstw”.

– O ile w przypadku szczególnie długoletniej izolacji możemy mówić o statystykach w wysokości około 50 proc. powrotności do przestępstw – niestety, ale pracujemy nad tym, aby było lepiej – o tyle w systemie dozoru elektronicznego (…) mamy 96 proc. skuteczności. Co to oznacza? To oznacza, że osoby skazane za przestępstwa bardzo cenią sobie ten sposób odbywania kary – zaznaczył Patryk Jaki.

System dozoru elektronicznego to także korzyść jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Koszt wykonania kary w systemie stacjonarnym to ok. 3100 zł. Natomiast koszt wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego wynosi ok. 330 zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl