fot. twitter.com

Ministerstwo inwestycji wysyła specjalne zaświadczenia o zasadach przekształcenia gruntu

W ciągu bieżącego roku do wszystkich osób, które do tej pory płaciły za użytkowanie wieczyste, trafi specjalne zaświadczenie o zasadach przekształcenia gruntu – zapowiada wiceminister inwestycji Artur Soboń. Dziś sprawa wraca do Sejmu. W myśl nowelizacji bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa nie mogą być niższe od tych, jakie ustalił samorząd.

To koniec użytkowania wieczystego.

– Wszyscy ci, którzy byli właścicielami swoich mieszkań i domów, a jednocześnie byli użytkownikami wieczystymi gruntów, są dzisiaj jednocześnie właścicielami i mieszkań, i gruntów – podkreśla wiceminister Artur Soboń.

Ustawa jest korzystna z dwóch powodów. Po pierwsze, za użytkowanie wieczyste płacilibyśmy w nieskończoność i nigdy byśmy go nie spłacili. Po drugie, przysługują nam bonifikaty, zarówno na gruntach samorządów, jak i Skarbu Państwa.

– Jeśli chcemy skorzystać z odpowiedniej bonifikaty, póki co nie trzeba robić nic tylko czekać na zaświadczenie, w którym otrzymamy komplet informacji o tym, na jakich zasadach przekształciła się nasza nieruchomość – wyjaśnił wiceszef resortu inwestycji.

Już teraz wiadomo, że będą miejsca, w których opłata za przekształcenie będzie symboliczna. To m.in. Warszawa. Więcej trzeba będzie zapłacić w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Lublinie czy w Białymstoku. Sprawę można załatwić poprzez jednorazową opłatę łączną.

– Mamy na to cały rok – zaznaczył Artur Soboń.

Drugi sposób to rozłożenie kwoty na 20 lat. Dziś sprawa wraca do Sejmu. W myśl nowelizacji bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa nie będą niższe od tych, jakie ustalił samorząd. Wszystkiego dopilnuje wojewoda. Wiceminister Artur Soboń przypomina, że to dopiero pierwszy krok.

– Drugim krokiem będą wszystkie pozostałe tereny, ale tam musimy mieć zgodę Komisji Europejskiej, co do notyfikacji sposobu odpłatności, tak aby nie było wątpliwości, że tutaj nie będzie dopłat do udzielonej pomocy publicznej – wskazał rozmówca TV Trwam.

Komisja Europejska postrzega użytkowanie wieczyste bardziej jako dzierżawę niż własność, a przekształcenie dotyczy przecież także przedsiębiorców. Stąd kryterium, jakie zostało wpisane w ustawę.

– Tam, gdzie na danej nieruchomości dominująca jest funkcja mieszkaniowa, to nawet jak są inne funkcje, np. sklepy, garaże czy jakakolwiek inna infrastruktura, to cała ta działka się przekształci – mówił Artur Soboń.

Tam, gdzie są wątpliwości, trzeba dokonywać podziałów, tak by dominująca była funkcja mieszkaniowa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl