Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przywraca żeglowność na Wiśle

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce przywrócić żeglowność szlaku wodnego łączącego Warszawę z Mazurami. Od dziś można dopłynąć ze stolicy Polski na Zalew Zegrzyński.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej realizuje plan przywrócenia żeglowności na rzekach w Polsce. Głównym celem jest połączenie Morza Bałtyckiego z Morzem Czarnym. W międzyczasie realizowane są inne projekty.

– To, co mogliśmy teraz zrobić i zrobiliśmy to udrożnienie Wisły pod kątem turystycznym. Przede wszystkim w tym obszarze, który był i nie jest niczym nowym, który był kiedyś wykorzystywany, ale poprzez lata zaniedbań stracił swoje możliwości żeglugowe – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Od dziś Warszawiacy mogą dopłynąć ze stolicy na Zalew Zegrzyński przez Kanał Żerański.

– Roboty udrożnieniowe zostały wykonane i możemy zrealizować dziewiczy rejs właśnie na Zalew Zegrzyński – dodał minister.

Kolejnym celem jest przywrócenie żeglowności szlaku łączącego Warszawę z Mazurami.

To bardzo dobra wiadomość dla całego miasta – mówił minister Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Kiedyś to było naturalne. Wiele lat zaniedbań sprawiło, że mamy sytuację taką, że trzeba to wszystko podnosić od samego początku – powiedział Patryk Jaki.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zleciło studium wykonalności, które ma na celu przywrócenie pełnej żeglowności Wisły. Pozwoli to nie tylko na rozwój turystyczny, ale również gospodarczy.

– Wisła w perspektywie lat może się zmienić nie do poznania, może zyskać nowe funkcje, sprawić, że gospodarka Warszawy zyska takiego pozytywnego kopa. Nie tylko z punktu widzenia gospodarczo-przemysłowego, ale przede wszystkim rekreacyjnego i turystycznego – stwierdził kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj