fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało aplikację mObywatel

mObywatel – to nazwa nowej aplikacji mobilnej, jaką zaprezentowało dziś Ministerstwo Cyfryzacji. Program pozwoli na szybki dostęp do mDokumentów.

Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość. Przy jej pomocy będziemy mogli potwierdzić swoje personalia w kontaktach z innymi obywatelami, np. podczas  wymiany danych osobowych po stłuczce. Niedługo dodane zostaną też inne usługi, tj. mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy.

Szefowa Ministerstwa Cyfryzacji Anna Streżyńska prezentując aplikację podkreślała, że jest ona jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie.

W związku z tym automatycznie awansujemy do I ligi, zaraz koło Estonii, Skandynawii i Austrii. Jest to usługa absolutnie powszechna. Odpalając ten pilotaż, z którym dzisiaj się spotykamy, dajemy automatycznie dostęp do tej usługi dla kilkunastu milionów obywateli posługujących się dokumentami tożsamości. W miarę jak będą przyrastały usługi dotyczące mDokumentów, będzie coraz większe zainteresowanie, bo coraz większy będzie potencjał tego rozwiązania. Usługa jest w związku z tym bardzo przyszłościowa – powiedziała Anna Streżyńska.

Zawartych w aplikacji mDokumntów nie będzie można wykorzystywać na razie w kontaktach z urzędami i administracją. W przyszłości jednak dowód w smartfonie będzie akceptowany oficjalnie przez państwo.

Aplikację mObywatel stworzył zespół działający w Ministerstwie Cyfryzacji. Jak wskazywała szefowa tego resortu, zrealizowano ją przy niskim nakładzie środków. Program dostępny jest od wczoraj.

RIRM

drukuj