Minister Witold Waszczykowski na uroczystym otwarciu Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji

Minister Witold Waszczykowski na uroczystym otwarciu Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Polska, która jest przykładem udanej transformacji ustrojowej, powinna dzielić się swoimi doświadczeniami – mówił minister Witold Waszczykowski, otwierając Warszawski Dialog na rzecz Demokracji – coroczną konferencję organizowaną przez MSZ, gromadzącą aktywistów z całego świata.

W swoim przemówieniu minister powiedział, że na świecie obserwujemy różne modele demokracji:

– Wszystkie one mają jednak kilka wspólnych cech: szacunek dla kluczowych zasad, takich jak prawa człowieka i podstawowe wolności, transparentność, dobre rządzenie i rządy prawa – zaznaczył.

Minister podkreślił ponadto, że regularne, wolne i sprawiedliwe wybory to tylko jeden z elementów demokracji, ponieważ jest ona pojęciem bardziej skomplikowanym.

W uroczystym otwarciu konferencji obok szefa polskiego MSZ wzięli udział wyjątkowi goście. Wszyscy oni również podzielili się swoimi obserwacjami na temat stanu demokracji w różnych częściach świata. Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla Tawakkul Karman z Jemenu i Abdessattar ben Moussa z Tunezji zwracali uwagę na sytuację w świecie arabskim i dramatyczne wydarzenia w oblężonym Aleppo. Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow przypomniał prześladowania, jakie stały się udziałem mniejszości tatarskiej po przejęciu przez Rosję Krymu.

To już piąta edycja konferencji. W tegorocznym spotkaniu pod hasłem „Od przeszłości do przyszłości: wzmacnianie wartości demokracji” bierze udział ponad 200 uczestników, m.in. obrońców praw człowieka i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. W ciągu dwóch dni będą oni mogli wymienić poglądy i doświadczenia, a także nabyć praktyczne umiejętności podczas warsztatów.

Podczas otwarcia konferencji minister Witold Waszczykowski wręczył nagrodę Pro Dignitate Humana. Tegoroczną laureatką została polska lekarka i misjonarka świecka dr Helena Pyz, która prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Odbierając nagrodę zaznaczyła ona, że przywracanie pacjentom godności ma dla kluczowe znaczenie.

– Godność ludzka musi być uszanowana, żeby mogła istnieć demokracja – mówiła.

Minister Waszczykowski w laudacji podkreślił jej niezwykłe zasługi:

Wraz z zespołem przyuczonych przez siebie medyków-wolontariuszy rokrocznie udziela około 10 tysięcy porad lekarskich i wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7 tysięcy nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości podjęcia leczenia w innych placówkach – mówił szef polskiego MSZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl