PAP/Leszek Szymański

Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami organizacji rolniczych

Minister rolnictwa spotkał się dziś w Warszawie z przedstawicielami organizacji rolniczych. Po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Dialog, minister Krzysztof Ardanowski ocenił rozmowy jako dobre i merytoryczne. Dodał, że umówił się z rolnikami na następne spotkanie zaraz po zakończeniu żniw, bo nie wszystkie sprawy udało się poruszyć.

Omówione zostały problemy suszy, ASF i niestabilności rynków rolnych. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego w spotkaniu uczestniczył Jacek Sasin. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że działania w obszarze rolnictwa i wsparcia producentów rolnych są w tej chwili dla rządu jednym z priorytetów.

– W całym wymiarze, bo to jest wymiar nie tylko dotyczący rynku owoców, ale reagowanie na wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych, przede wszystkim suszy. Pan minister Ardanowski przygotował w szybkim tempie program wsparcia dla rolników, którzy zostali dotknięci suszą. Mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu uda się ten program przyjąć. To są działania również w obszarze działania na rzecz tych, którzy zostali dotknięci zjawiskiem ASF w Polsce. Będziemy intensyfikować skup zwierząt, które są zdrowe, a które nie mogą być skupowane – zaznaczył Jacek Sasin.

Jak dodał, na razie państwo nie ma instrumentów, by aktywnie oddziaływać na ten rynek, co rząd chce zmienić. Podjęliśmy także inne działania – wskazał Jacek Sasin i zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów przyjmie projekt zmiany ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji na rynku spożywczym.

Spotkanie z rolnikami było odpowiedzią na ostatnie protesty producentów z wielu branż, którzy borykają się m.in. z problemem niskich cen w skupach.

 

RIRM

drukuj