Minister energii: pieniądze powodem połączenia KHW i PGG

Powodem fuzji Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Polskiej Grupy Górniczej są wysokie zadłużenie i spore koszty zatrudnienia – podkreślał w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Polityk odpowiadał na pytania bieżące posłów dot. likwidacji kopalń i miejsc pracy w górnictwie w wyniku połączenia obu spółek.

Szef resortu energii wskazał, że po włączeniu kopalni Kazimierz-Juliusz i Ruchu Boże Dary do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powstała konieczność utrzymania prawie 3 tys. pracowników. Ich zwolnień nie przewidywały układy zbiorowe.

Utrzymania tych pracowników – jak mówił minister Tchórzewski – nie umożliwiało też wprowadzenie urlopów górniczych. Liczba osób mogących z nich skorzystać była za niska, by zmniejszyć zatrudnienie.

Minister Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że połączenie PGG z KHW zmniejszy zatrudnienie, co przełoży się na większą wydajność pracy.

– Tutaj chętnych pracowników na odejście na urlopy górnicze jest wystarczająca ilość, więc w całości program restrukturyzacyjny – jeśli weźmiemy razem obie spółki – daje nadzieję skutecznej restrukturyzacji, żeby ta spółka mogła wyjść z kryzysu i uzyskiwać przychody dające możliwość nie tylko bieżącego funkcjonowania, ale także obsługi zadłużenia. Na dzień 7 marca bieżącego roku w KHW zatrudnionych jest 12 886 pracowników. Wraz z Wieczorkiem I w tym miesiącu odejdzie jeszcze 517, bo tylko tylu w KHW  ma uprawnienia do urlopów górniczych. Dodatkowo na emerytury do końca marca odjedzie 44 (pracowników) – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii poinformował, że pozostałych 12 325 pracowników po fuzji stanie się pracownikami powiększonej PGG. Dodał też, że w 2016 r. w kopalniach zatrudniono około 900 absolwentów.

Porozumienie określające połączenie KHW z PGG zarządy i związkowcy podpisali 1 marca. Połączenie spółek planowane jest na 1 kwietnia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl