fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Min. T. Czerwińska: Deficyt budżetowy w 2018 r. to ok. 10-11 mld zł

Deficyt budżetowy w 2018 r. to ok. 10-11 mld zł, powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, poinformował o tym na Twitterze rzecznik resortu Paweł Jurek.

Minister finansów uczestniczyła w zorganizowanym przez kancelarię premiera spotkaniu #TweetupKPRM.

Wcześniej ministerstwo finansów mówiło, że deficyt nie przekroczy 15 mld zł. W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł.

W listopadzie minister Czerwińska mówiła PAP, że dobre wyniki budżetu to efekt „dyscypliny w wydatkach budżetowych i wysoką dynamikę dochodów podatkowych”.

„Dzięki temu konsekwentnie redukujemy deficyt budżetowy i ograniczamy zadłużenie” – mówiła PAP szefowa resortu finansów.

„Krok po kroku budujemy zrównoważone finanse publiczne” – podkreśliła minister.

Według komunikatu Ministerstwa Finansów z końca zeszłego roku „wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych”.

Budżet państwa zakończył 2017 r. deficytem w wysokości 25,4 mld zł, wobec dopuszczonego w wysokości ponad 59,3 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj