PAP/Leszek Szymański

Min. Szumowski: Rolą ministra są działania systemowe, ale zawsze warto rozmawiać

Dostałem zaproszenie na komisję zdrowia do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” i jestem, żeby rozmawiać – powiedział dziś dziennikarzom w centrum przy ul. Limanowskiego w Warszawie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pytany o możliwość porozumienia z pielęgniarkami minister zaakcentował, że podpisał porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, bo „rolą ministra zdrowia jest zabezpieczenie całego systemu w kraju”.

„Konflikty w pojedynczych szpitalach pojawiają się gdzieniegdzie, jeden się zamyka, następny się otwiera. Minister zabezpiecza całą Polskę i to żeśmy zrobili ze związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych” – powiedział minister.

„Pielęgniarki postulowały włączenie 1100 zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia. To jest chyba największy wzrost wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w historii” – wskazał.

Podkreślił, że trwają prace dotyczące norm pielęgniarskich, została zwiększona została znacznie liczba pielęgniarek i położnych przyjmowanych na studia, przeznaczono na te studia dodatkowe środki, a także zwiększono liczbę szkół, które mają ten kierunek.

„To są bardzo konkretne działania w skali ogólnokrajowej” – zaznaczył.

„Dostałem zaproszenie na komisję zdrowia z takim adresem, to przyjechałem żeby rozmawiać. (…) Uważam, że trzeba rozmawiać, dyskutować, słuchać racji jednej i drugiej strony” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj