fot. twitter.com/MinSrodowiska

Min. Środowiska: samorządy podpisują umowy ws. współpracy w programie Czyste Powietrze

Kilkadziesiąt gmin podpisało umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska ws. współpracy przy programie Czyste Powietrze – informuje resort środowiska. Minister Henryk Kowalczyk zapowiada, że wnioski mają się tak zmienić, by szybciej wypłacać środki na działania antysmogowe.

W czwartek w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano pierwsze umowy z blisko 50 samorządami, które mają pomóc w realizacji programu Czyste Powietrze.

„Wysłaliśmy zaproszenia do gmin w sprawie współpracy i dzieje się to na zasadzie dobrowolności. Bardzo się cieszę, że na Mazowszu z takim odzewem to się spotkało – zgłosiło się ponad 80 gmin” – mówił Henryk Kowalczyk na towarzyszącej podpisaniu umów konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że na razie jest to pilotaż, do którego zgłosiło się ok. 600 gmin. Zapewnił jednocześnie, że „lista” jest otwarta i zachęcał kolejne samorządy do podpisywania stosownych porozumień z wojewódzkimi funduszami. To one dystrybuują środki na termomodernizację domów jednorodzinnych czy wymianę w nich pieców grzewczych na te bardziej ekologiczne.

Minister wyjaśnił, że specjalni wydelegowani przez samorządy pracownicy mają pomagać przyszłym beneficjentom w wypełnieniu stosownych dokumentów, dzięki którym będą mogli otrzymać pomoc finansową. Będą oni też sprawdzali wnioski i nanosili odpowiednie korekty. Wniosek trafi następnie do odpowiedniego wojewódzkiego funduszu.

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że wnioski mają zostać tak zmodyfikowane, by podpisany przez beneficjenta dokument był traktowany jako „domyślna umowa”, która po zatwierdzeniu jej przez prezesa wojewódzkiego funduszu stawała się już właściwą umową.

Anna Król, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie poinformowała na konferencji, że do tej pory na Mazowszu złożono 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano 3 tys. pozytywnych decyzji ws. dofinansowania inwestycji. Dodała, że we wsparciu w programie, oprócz gmin, fundusz ma zamiar podpisać odpowiednie porozumienia także ze starostwami. Szkolenia dla pierwszych samorządów zostaną przeprowadzone do 19 lipca.

Min. Henryk Kowalczyk poinformował, że w skali kraju w ramach programu Czyste Powietrze złożono blisko 70 tys. wniosków, a w przypadku ok. 30 tys. wydano już pozytywne decyzje co do przyznania wsparcia finansowego.

W ramach programu antysmogowego Czyste Powietrze właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje i pożyczki na termomodernizację nieruchomości, wymianę pieców grzewczych. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl