Min. sprawiedliwości powołał Radę Społeczną przy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał w piątek 9-osobową Radę Społeczną przy komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. To bardzo ważny organ, który będzie odgrywać istotną rolę w ramach pracy komisji – powiedział Ziobro. Uroczystość wręczenia im nominacji odbyła się w piątek w resorcie sprawiedliwości.

W skład Rady weszli: Anna Amsterdamska (Stowarzyszenie Sieci Lokali), Ewa Andruszkiewicz (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów), Robert Andrzejewski (Stowarzyszenie mieszkańców kamienicy Hoża 27a), Oskar Hejka (Warszawiak Na Swoim), Marek Jasiński (Komitet Obrony Lokatorów), Weronika Kubas, Iwona Łukasik (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej), Katarzyna Matuszewska (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) i Jan Popławski (Miasto Jest Nasze).

„W skład Rady Społecznej wchodzą przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na przestrzeni ostatni lat odgrywali bardzo ważną rolę w procesie domagania się elementarnej przyzwoitości w przestrzeganiu prawa przez władze Warszawy, przez poszczególne instytucje państwa polskiego, które w tej sprawie mają wiele zaniechań na sumieniu” – powiedział Zbigniew Ziobro

Dodał, że te organizacje realnie wspierały konkretne osoby, które stawały się ofiarami „dzikiej, bezwzględnej prywatyzacji”.

Ustawa powołująca komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy weszła w życie 5 maja. Zgodnie z nią, komisja weryfikacyjna będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez „Gazetę Wyborczą” szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców – mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Trwa 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

Sejm wybrał w czwartek siedmiu członków komisji. Nie wybrano ósmego kandydata – zgłoszonego przez Nowoczesną, posła Jerzego Meysztowicza. Jak powiedział wówczas przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, komisja będzie pracować bez przedstawiciela Nowoczesnej do czasu jego wyboru, który powinien nastąpić jak najszybciej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl