Min. Rafalska: Złożono ponad 230 tys. wniosków emerytalnych

Złożono ok. 230 tys. wniosków emerytalnych, ale część z tych osób od pewnego czasu nie była czynna zawodowo – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Według danych ZUS, ubytek z rynku pracy wynosi ok. 13 proc. – dodała.

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała dziś rano w TVP Info, że obecnie złożonych wniosków do ZUS ws. emerytur „jest ponad 230 tysięcy”. Dodała, że „na podstawie tych danych, którymi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ubytek z rynku pracy procentowy wynosi około 13 proc.”.

Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że nie należy „identyfikować liczby złożonych wniosków z automatycznym utożsamianiem tego z przejściem na emeryturę przez te osoby”. Jak wyjaśniła, część osób wystąpiła z wnioskiem o przyznanie im emerytury, nadal nie rozwiązując umowy o pracę.

Takich osób jest ponad 40 tysięcy” – dodała minister.

Elżbieta Rafalska poinformowała również, że znaczna część wniosków o przyznanie emerytur została złożona przez osoby, które były „wyłączone” z rynku pracy.

75 tysięcy osób nie miało prawa do żadnego świadczenia (…), czyli było w zaawansowanym tym wieku przedemerytalnym” – wskazała polityk.

Zdaniem minister Rafalskiej, mogły to być osoby „długotrwale bezrobotne, może pozostające w szarej strefie, z gorszym stanem zdrowia, nie miały uprawnień emerytalnych i one dzisiaj te uprawnienia emerytalne nabędą”. Minister podkreśliła, że te osoby nie „ubędą” z rynku pracy, ponieważ już od pewnego czasu nie były aktywne zawodowo.

Pytana o zarzuty wykorzystywania reformy emerytalnej przez niektóre osoby, które rezygnują z pracy, aby otrzymać emeryturę, po czym wracają na to samo stanowisko, minister Rafalska powiedziała, że nie ma jeszcze danych na ten temat, więc nie należy wysnuwać takich wniosków.

Zostało wydanych 57 tysięcy – może dzisiaj już trochę więcej, może to jest 60 tysięcy – decyzji, a więc dzisiaj nie możemy jeszcze wnioskować i analizować, i mówić jaka skala jest tego problemu” – tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jej zdaniem w takim postępowaniu „nie ma też nic nadzwyczajnego – jeżeli chcemy pobierać emeryturę i chcemy dalej pracować, to musimy rozwiązać umowę o pracę”.

Elżbieta Rafalska dodała, że wśród złożonych wniosków jest także „ponad 10 tysięcy wniosków osób (…), co miały wydłużony wiek emerytalny, czyli spełniły ten wydłużony wiek emerytalny i zdecydowały się przejść na emeryturę”.

Minister mówiła także o polepszającej się sytuacji kobiet na rynku pracy w Polsce.

Jeżeli chodzi o bezrobocie kobiet to jest absolutnie niespotykana dotąd sytuacja – potwierdzają to ostatnie dane Eurostatu, mówiące o tym, że po raz pierwszy w Polsce od niepamiętnych czasów (…) wśród kobiet jest niższe bezrobocie niż wśród mężczyzn” – mówiła polityk.

Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, to pokazuje, że „nie ma dezaktywizacji kobiet, że kobiety z powodu programu 500 plus nie odchodziły masowo z pracy”.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski można było składać od 1 września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl