Min. P. Gliński złożył wizytę na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński złożył wizytę na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez resort kultury oraz Fundację Lux Veritatis. Muzeum będzie opowiadać o tysiącletniej historii Polski, widzianej oczyma św. Jana Pawła II.

Na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu praca wre. Wizytację na budowie złożył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

– Ta budowa idzie tak jak przewidywaliśmy. Jak mówi szef projektu, kierownik budowy, zgodnie z harmonogramem – podkreślił wicepremier.

Muzeum tworzą wspólnie resort kultury oraz Fundacja Lux Veritatis.

– Faktycznie ministerstwo finansuje inwestycję, natomiast jeśli chodzi o działkę, o przygotowanie całej instytucji muzealnej, tzn. eksponaty, te notacje unikalne, projekt, to wszystko wnosi Fundacja Lux Veritatis – dodał prof. Piotr Gliński.

Resort kultury przeznaczy na inwestycję 117 mln zł. Fundacja Lux Veritatis 40 tys. dokumentów historycznych, które zasilą muzeum – powiedziała dyrektor finansowy Fundacji Lidia Kochanowicz-Mańk.

– Dokumentują postawy Polaków podczas II wojny światowej wobec narodu żydowskiego. Ich bohaterskie postawy, ponieważ bardzo wielu Polaków ratowało Żydów, pomagało im – przypomniała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Wielu z nich przypłaciło za to życiem.

– Chcemy upamiętnić polskich sprawiedliwych. Ludzi, którzy potrafili się w czasie bardzo ciężkiej próby zachowywać w sposób w zasadzie heroiczny – zwrócił uwagę prof. Piotr Gliński.

Przede wszystkim Muzeum będzie jednak przedstawiało tysiącletnią historię Polski.

– Pokazana polskość oczyma św. Jana Pawła II od początku istnienia: od chrztu, aż do naszych czasów. Dlaczego Jan Paweł II? Bo to już jest pewne – to jest nie tylko wielki uczony, wielka osobowość, wielki święty – największy z rodu Polaków, w słowie na pewno, i od niego możemy czegoś się nauczyć – zaznaczył założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dziś, kiedy wiele środowisk próbuje napisać polską historię na nowo, Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest szczególnie potrzebne.

– Kto nie pamięta przeszłości, nie ma przyszłości. Historia magistra vitae – historia nauczycielką życia – i to stąd. Trzeba pamiętać i uczyć się wszystkiego od lepszych, a to, co było gorsze, niech nas ostrzega – dodał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Tuż obok Muzeum powstanie także „Park Pamięci”, który uhonoruje bohaterów II wojny światowej. Budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu – według wstępnych planów – potrwa do końca marca 2021 roku.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj