Min. Macierewicz: samorządy generalnie przychylne WOT

Współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze; Radom i Starogard Gdański, to wyjątki – poinformował dziś w Sejmie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Minister Macierewicz, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów PiS w sprawie przebiegu procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, zapewnił że współpraca z samorządami przy pozyskiwaniu nieruchomości dla WOT „generalnie układa się bardzo dobrze”. Jak dodał, „zrealizowano ponad 240 rekonesansów mających wskazać lokalizacje oddziałów WOT”. Szef MON poinformował, że przegląd objął 1114 kompleksów wojskowych, 41 nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego, 56 obiektów proponowanych przez samorząd i 11 zgłoszonych przez prywatnych właścicieli.

„Niestety czasami te kwestie napotykają na różne kłopoty i problemy” – przyznał Antoni Macierewicz.

Największe – jak dodał – dotyczyły Starogardu Gdańskiego. Jego zdaniem, „niestety przyniosło (to) dosyć tragiczne konsekwencje w okresie niedawnej nawały – nie zdążono na skutek sprzeciwu rady miasta sformować tam jednostki i w związku z tym nie można było użyć WOT w momencie, gdy była tego wielka potrzeba”.

Władze Starogardu wycofały się w maju z propozycji, by budynek likwidowanego gimnazjum przekazać na potrzeby WOT. Zgodnie z harmonogramem podanym w czerwcu przez MON formowanie brygady w woj. pomorskim przewidziano na lata 2018-21.

„Podobną sytuacje mamy także niestety w Radomiu, gdzie władze miasta sprzeciwiły się wybranej pierwotnie lokalizacji” – powiedział Macierewicz. Wyraził zdziwienie takim stanowiskiem, ponieważ – podkreślił – „wojska obrony terytorialnej brały ostatnio udział w organizowaniu znakomitego wydarzenia, jakim był Air Show”.

„My w żadnym wypadku nie zrezygnujemy z tworzenia WOT także w Radomiu” – zapewnił szef MON. Przyznał jednocześnie, że tworzenie tamtejszej jednostki może się opóźnić o miesiąc lub dwa, ale – podkreślił – „na pewno jej nie wyeliminuje”.

„To się zdarzyło dotychczas dwukrotnie i wyłączne w tych miejscach, gdzie władzami są przedstawiciele partii opozycyjnych, ale tylko w tych dwóch miejscach. W innych wypadkach nad tymi różnicami politycznymi potrafi się przejść do porządku dziennego, także przedstawiciele partii opozycyjnych rozumieją, jak ważne są funkcje spełniane przez WOT” – wjaśnił minister Macierewicz.

Przypomniał, że do WOT wstąpiło ponad 5 tys. chętnych, w tym 4 tys. pełni terytorialną, a tysiąc zawodową służbę wojskową. Służą oni w trzech brygadach tzw. ściany wschodniej, w jednostkach w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Jak podkreślił, ochotnicy przechodzą ćwiczenia przez ponad 45 dni w roku „które są ich w stanie w pełni przygotować do skutecznej służby podstawowej”.

Trwa organizowanie dwóch brygad w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim. Formowanie tych brygad ma się zakończyć do roku 2019. Siedziby jednostek tworzących trzy nowe brygady mają się mieścić w Olsztynie, Ełku, Morągu, Braniewie i Giżycku. Na Mazowszu planowane lokalizacje, to Ciechanów, Komorowo, Siedlce, Zegrze, Radom, Pomiechówek, Grójec, Książnica i Płock.

„To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich miejsc stacjonowania WOT, ale wskazuje na główne miejsca, gdzie one będą stacjonowały” – podkreślił Macierewicz. Jak dodał, do końca 2019 roku ma być powołanych 17 brygad. „Ten termin na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony” – zadeklarował szef MON.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej, mających status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, rozpoczęło się z początkiem br. Dotychczas utworzono Dowództwo WOT oraz trzy brygady; w trzech kolejnych, tworzonych brygadach, trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową. Docelowo mają one liczyć ponad 50 tys. żołnierzy.

WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny; mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl