fot. PAP/Marcin Bielecki

Min. M. Zagórski: Rada Ministrów przyjmie ostatnie rozporządzenie ws. cyberbezpieczeństwa w Polsce 

W najbliższych dniach Rada Ministrów przyjmie ostatnie rozporządzenie ws. cyberbezpieczeństwa w Polsce – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dobiegają końca działania w ramach budowy Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.

Rząd przyjmie ostatnie z rozporządzeń wymaganych do tego, aby można było mówić o podstawach formalnych do funkcjonowania w Polsce nowego systemu w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W ramach systemu ustanowiony został mechanizm koordynacji w postaci kolegium i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa.

System będzie podzielony na trzy obszary: na obszar, za który odpowiada minister obrony narodowej; na obszar, za który odpowiada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i na obszar, za który odpowiada minister cyfryzacji – mówił szef tego ostatniego resortu Marek Zagórski.

– To jest o tyle ważne, że mamy dzięki temu podstawy do tego, żeby po pierwsze, inwestować w kompetencje tych trzech obszarów. Po drugie, mamy w związku z tym uporządkowaną kwestię nakładów budżetowych na ten cel. Jeśli chodzi o Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) mamy wręcz zapisaną dotację podmiotową na ten cel w budżecie i w związku z tym te wątpliwości czy państwo ma odpowiednie środki, czy są one przekazywane są niepotrzebne. Tak, są środki i będą w zależności od potrzeb, które będzie definiował NASK będą one przekazywane – podkreślił minister Marek Zagórski.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nadrabia wieloletnie zaległości.

– W połowie 2015 r., czyli praktycznie na samym końcu już kadencji naszych poprzedników, koalicji PO-PSL, został opublikowany raport Najwyższej Izby Kontroli, który niezwykle krytycznie ocenił stan przygotowań Polski, stan działań, które miałyby zapewnić Polsce cyberbezpieczeństwo – zauważył Jacek Sasin.

Ustawa o stworzeniu Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa weszła w życie 28 sierpnia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj