fot. polskieradio.pl

Min. M. Woś: Sędzia Gersdorf jest zobowiązana prawem zwołać posiedzenie KRS

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Gersdorf jest zobowiązana prawem zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Prof. Małgorzata Gersdorf we wtorek złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Zbiegło się to z wyborem przez Sejm piętnastu nowych członków Rady.

Wiceszef resortu sprawiedliwości był dziś pytany w Polskim Radiu, jak ocenia zapowiedzi Małgorzaty Gersdorf, że nie zamierza zwoływać posiedzenia nowej KRS.

Wiceminister Michał Woś ocenił, że „w tym przypadku pokazuje to złą wolę i podejście do prawa”.

Zgodnie z ustawą o KRS, „pierwsze posiedzenie Rady, po zwolnieniu się stanowiska przewodniczącego, zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodzi obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego”.

– Prawo jest jasne, precyzyjne w tym zakresie. Niestety, pani sędzia Małgorzata Gersdorf podejmowała różnego rodzaju inicjatywy. Wiemy, że z jednej strony do Pałacu Prezydenckiego kiedyś przyszła na zaprzysiężenie sędziego przez przypadek, jak później stwierdziła. Później, na tych wszystkich wiecach politycznych, które były, (…) spacerowała i przez przypadek ktoś podał pani profesor świeczkę, dlatego stała tam ze świeczką. (…) To pokazuje podejście tych wszystkich ludzi, którzy odpowiadali za wymiar sprawiedliwości w Polsce przez lata i takie instrumentalne traktowanie przez nich prawa – mówił wiceminister Michał Woś.

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków KRS. Dziewięciu wskazało Prawo i Sprawiedliwość, sześciu – Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z tego prawa.

Według noweli ustawy o KRS 15 członków-sędziów KRS na czteroletnią kadencję wybiera Sejm, a nie jak dotychczas środowiska sędziowskie.

Główne przepisy nowelizacji i zasady wyboru nowych sędziowskich członków Rady krytykuje dotychczasowa KRS. Rada apelowała też do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków KRS.

RIRM

drukuj