fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Min. M. Błaszczak: Nowe wozy dla saperów w Kazuniu Nowym

Jelcz zdaje egzamin w Wojsku Polskim – mówił w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas prezentacji nowych wozów dostarczonych do jednostki saperów. To produkt, który zdaje egzamin, jest nowoczesny; to produkt polski potrzebny Wojsku Polskiemu – podkreślił.

Jak powiedział w Kazuniu min. Błaszczak, do wojska trafią 473 pojazdy, która to liczba może zostać powiększona o kolejne 415 sztuk – w sumie do 888 pojazdów.

Za łączną liczbę pojazdów Jelcz otrzymać ma ponad 780 mln zł.

„To sprawdzone pojazdy” – ocenił we wtorek Błaszczak.

Jak zaznaczył, dziennie w całej Polsce saperzy wyjeżdżają kilkanaście razy do rozminowywania i unieszkodliwiania niewybuchów – głównie z okresu II wojny światowej. Zaznaczył, że te patrole saperskie są szczególnie zaangażowane w wykonywanie swoich obowiązków w sezonie budowlanym.

„Jest taka potrzeba, a więc nowoczesny sprzęt trafia do jednostek Wojska Polskiego” – mówił.

„Tym większa satysfakcja, że jest to sprzęt wyprodukowany w Polsce, przez zakłady Jelcza. Gratuluję polskim konstruktorom, polskim inżynierom” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

„Dla mnie jest to o tyle istotne, że modernizując Wojsko Polskie, wyposażając Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt, przyczyniamy się także do tego, żeby nadać polskiej gospodarce, przemysłowi ogromny nowy impuls – impuls rozwoju gospodarczego” – powiedział szef MON.

„Ważne, żeby pieniądze, które są wydawane na modernizację, trafiały do polskiego przemysłu zbrojeniowego” – ocenił.

„Ten pojazd (…) sprawdza się, ten pojazd jest wykorzystywany przez saperów, ale także przez inne jednostki Wojska Polskiego. Ten pojazd jest wykorzystywany na misjach. Uzyskuje jak najlepsze oceny ze strony użytkowników – a więc żołnierzy Wojska Polskiego” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Jest produkowany w kilku wersjach” – dodał.

Jego zdaniem to produkt, który zdaje egzamin, nowoczesny, polski i potrzebny Wojsku Polskiemu.

W latach 2019-22 Jelcz dostarczy dla wojska wraz z pakietem logistycznym i pakietem szkoleniowym 473 szt. wozów w części gwarantowanej zamówienia – samochody w wersji skrzyniowej oraz w ramach prawa opcji kolejne 415 szt. – 302 szt. w wersji skrzyniowej i 113 szt. podwozi do zabudowy specjalnej.

To trzecia umowa Jelcza na dostawy samochodów w wersji 442.32 – łącznie na potrzeby Sił Zbrojnych dostarczono ich 1 tys. 242 szt. – 1039 szt. w wersji skrzyniowej oraz 203 szt. podwozi. Pojazdy specjalne zostały zaprojektowane jako produkt przeznaczony do celów wojskowych i są wykorzystywane w wielu programach modernizacyjnych polskiego wojska.

PAP/RIRM

drukuj