fot. flickr.com

Min. Kwieciński: Polska przygotowuje stanowisko nt. wzmocnienia budżetu UE

Przygotowujemy stanowisko, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej z innymi krajami, jak sfinansować ubytek w budżecie unijnym po wyjściu z UE Wielkiej Brytanii – powiedział w czwartek dziennikarzom minister infrastruktury i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Na pytanie dziennikarzy, czy Polska zgodziłaby się na podniesienie podatków UE, jako sposobu na załatanie dziury po brexicie, minister Kwieciński powiedział: „Trwają rozmowy jak ma wyglądać nowa perspektywa, jak finansować dotychczasowe priorytety, w tym te dla nas najważniejsze – czyli politykę spójności i wspólną politykę rolną oraz te nowe priorytety, które się pojawiły”.

Jerzy Kwieciński zauważył, że po wyjściu z UE Wielkiej Brytanii, drugiej po Niemczech największej europejskiej gospodarki, z której do budżetu UE wpływało rocznie 10-12 mld euro powstała poważna dziura.

„Trwają rozmowy, jak ten ubytek sfinansować mając na myśli priorytety już te istniejące, jak i nowe” – wskazał minister infrastruktury i rozwoju.

Jak podkreślił, Polska w tych rozmowach uczestniczy.

„Przygotowujemy stanowisko w tej sprawie, współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej z innymi krajami” – wyjaśnił Jerzy Kwieciński.

Na pytanie o to, czy sposobem na uzupełnienie luki po brexicie mógłby być podatek od transakcji finansowych minister Kwieciński powiedział, że „warto się zastanowić nad nowymi formami finansowania budżetu UE”.

„Była taka próba podjęta w poprzedniej perspektywie finansowej, ale była nieskuteczna. Z racji brexitu i nowych wyzwań warto się nad tym zastanowić (podatkiem od transakcji finansowych – PAP)” – powiedział Jerzy Kwieciński.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej KE Jean-Claude’em Junckerem powiedział, że bardzo ucieszył się z tego, co Juncker mówił, że trzeba wzmocnić budżet UE, również przez własne środki.

„Tutaj wyraziłem nasze otwarcie co do podatku od transakcji finansowych (FTT)” – oświadczył premier.

PAP/RIRM

drukuj