fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. K. Tchórzewski: Prąd nie zdrożeje

Wzrosty cen energii Polaków nie dotkną, prąd nie zdrożeje – zapewnił w środę w Brukseli minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak mówił, rząd robi wszystko, żeby podwyżek cen energii nie było.

„I tych podwyżek nie będzie” – powiedział Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z dziennikarzami na temat cen energii.

„Za wcześnie oznajmiać, jakie ostatecznie pomysły sią sfinalizują” – dodał pytany, w jaki sposób rząd chce to przeprowadzić.

„Ma nie być podwyżek cen energii i to jest główna sprawa. Ja podwaliny pod rozwiązanie już pobudowałem. Długie rozmowy i uzyskanie zgody Komisji Europejskiej, by wygasłe prawa do emisji (CO2) z lat 2012 – 2017 mogły być z powrotem poddane pod normalne funkcjonowanie, by można było ich użyć pod normalne spieniężenie, daje nam do dyspozycji 5 mld zł (…) KE zrozumiała naszą sytuacje, że mamy więcej od innych energetyki węglowej, ceny praw do emisji za bardzo w nas uderzają. (…). Teraz jest dyskusja, jak one mają być zagospodarowane i w jaki sposób, żeby nie było podwyżki cen energii” – mówił minister energii.

O tym, jak ma to wyglądać Krzysztof Tchórzewski nie chciał jeszcze mówić.

„Poczekajcie państwo, jeśli mówi się o czymś, co się dopiero przygotowuje, to często jest >>średnio trafne<<. Trzeba położyć na stole rozwiązania prawne. Mogę tylko zapewnić (…), Polacy mogą w przyszły rok spokojnie patrzeć na to, co będzie z cenami energii. Wzrosty cen energii Polaków nie dotkną. Prąd Polakom nie zdrożeje – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

PAP/RIRM

drukuj