PAP/Tomasz Gzell

Min. J. K. Ardanowski: Poleciłem zawiadomić prokuraturę o zabraniu cieląt z Zakładu w Falentach

Poleciłem skierować zawiadomienie do prokuratury przeciwko organizacji, która w sposób niezgodny z prawem zabrała zwierzęta z Zakładu Doświadczalnego w Falentach – poinformował we wtorek dziennikarzy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

„Poleciłem dyrektorowi Instytutu skierowanie sprawy do prokuratury z wnioskiem o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez organizację ekologiczną” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Chodzi o interwencję aktywistów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals oraz Fundacji Animal Rescue Poland, przeprowadzonej 30 kwietnia br. w godzinach popołudniowych.

Kilka dni temu m.in. TVN24 podała, że wolontariusze OTOZ Animals weszli do Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w miejscowości Falenty pod Warszawą. Na miejscu, jak relacjonowali, zobaczyli chore i zagłodzone cielaki. Zwierzęta trafiły do schroniska, a sprawą zajmuje się policja.

Z protokołu Powiatowego Lekarza Weterynarii (PIW) w Pruszkowie, przekazanego przez Instytut Technologiczno–Przyrodniczy w Falentach wynika, że przedstawicielki PIW zostały poproszone o przyjazd do Zakładu Doświadczalnego w Falentach.

„Przy wjeździe na teren Instytutu samochód inspekcji mijał samochód-furgonetkę. Podejrzewając, iż mogą się w niej znajdować zwierzęta gospodarskie podjęto próbę zatrzymania samochodu, jednak kierowca nie zareagował i wyjechał poza teren ITP. Jak się później okazało samochodem tym było wywożonych 6 sztuk cieląt w wieku ok 2-2,5 miesiąca, według przedstawicieli fundacji zwierzęta były chore i osłabione. Zwierzęta zostały przewiezione do Nowego Dworu, do Fundacji Braci Mniejszych” – napisano w protokole Inspekcji.

„Według informacji uzyskanych od osób obecnych na miejscu interwencji, 6 zabranych cieląt (…) wykazywało następujące objawy – kaszel, biegunka, odwodnienie, osłabienie. ITP zrzekł się praw tych cieląt na rzecz Fundacji” – czytamy w protokole.

Minister odnosząc się do tej sprawy zaznaczył, że zwierzęta były w trakcie leczenia i przerwanie go spowodowano, że część tych zwierząt zdechła. Jak mówił, nie ma nic dziwnego w tym, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, chorują. Dodał, że lekarz weterynarii trzy dni wcześniej zaordynował leczenie kilku cielaków z powodu biegunki.

Min. Ardanowski poleciłem Głównemu Lekarzowi Weterynarii przeprowadzenie kontroli dobrostanu w budynkach Zakładu. Powiedział, że „błyskawicznie wykonana kontrola nie potwierdziła istotnych problemów z dobrostanem zwierząt”.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że cielęta zabrano do miejsca, które nie jest zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Nie wolno przemieszczać zwierząt w dowolne miejsce. Zwierzęta inwentarskie w UE są bardzo precyzyjnie kontrolowane w zakresie przemieszczania, by nie zawlec choroby, by zawsze była pewność, kto odpowiada za zwierzęta” – wyjaśnił Ardanowski.

Podkreślił, że bardziej wierzy lekarzom weterynarii, którzy przeprowadzili kontrole i stwierdzili, że dobrostan zwierząt jest przestrzegany, niż aktywistom, którzy zabierając cielęta złamali prawo.

Minister wyjaśnił, że Zakład Doświadczalny w Falentach jest gospodarstwem produkującym mleko; znajduje się tam 130 krów dojnych i cielęta.

PAP/RIRM

 

drukuj