fot. twitter.com

Min. J. Emilewicz: 5,1 proc. wzrostu PKB odbija się korzystnie w portfelu każdego Polaka

5,1 proc. wzrostu PKB w ubiegłym roku odbija się korzystnie w portfelu każdego Polaka. To najwyższy skok wynagrodzeń notowany w ujęciu rok do roku od ponad 5 lat powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Szefowa resortu w ten sposób skomentowała najnowsze dane GUS na temat realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r.

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2018 r. wyniosło 4 tys. 863 zł. A to oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,7 proc.

Nawet biorąc pod uwagę wskaźnik inflacyjny to oznacza realny wzrost o ponad 300 zł – wskazała minister Jadwiga Emilewicz. Te dane – jak dodała – odzwierciedlają dobrą kondycję polskiej gospodarki.

5,1 proc. wzrostu PKB w ub. roku odbija się korzystnie w portfelu każdego Polaka. Pensje przeciętne wzrastają, wynagrodzenia rosną i ten wzrost jest naprawdę skokowy. To też daje nam podstawy, bo też bardzo często mówimy, że podstawowym źródłem wzrostu gospodarczego jest konsumpcja wewnętrzna i daje nam to takie podstawy do spokojnego spojrzenia na kolejny, trudniejszy rok gospodarczy, bo zmienia się sytuacja geopolityczna, gospodarcza u naszych największych partnerów gospodarczych, tj. Niemcy, Stany Zjednoczone czy Brexit i Wielka Brytania – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Wyjątkowo rekordowemu wzrostowi gospodarczemu ponad 5 proc. za ub. rok towarzyszy także zwiększone wynagradzanie pracowników – podkreśliła szefowa MPiT. Dodała, że to jeden z elementów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

RIRM

drukuj