fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. Gowin: Konstytucja dla Nauki wejdzie w życie 1 października

Konstytucja dla Nauki wejdzie w życie 1 października – powiedział podczas obchodów święta UMK w Toruniu wicepremier Jarosław Gowin. Odmienne stanowisko w tej sprawie przedstawił wcześniej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wskazał, że ustawa nie zyska poparcia PiS.

O przyszłości zmian w szkolnictwie wyższym premier Jarosław Gowin ma rozmawiać w najbliższych dniach z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Szef resortu nauki wyraża nadzieję, że spotka się z jednoznacznym poparciem ustawy. Jak zapewnia, Konstytucja dla Nauki została gruntownie przedyskutowana ze środowiskami akademickimi. Dotychczas poparła ją m.in. Konferencja Rektorów Akademickich.

Jak powiedział Jarosław Gowin, ustawa ma na celu położyć kres przeciętności kształcenia polskich uczelni.

Dlaczego dziś jest tak, że wielu najzdolniejszych maturzystów wyjeżdża studiować za granicę? Ponieważ w Polsce nie znajdują uczelni o porównywalnym poziomie i prestiżu, jak najlepsze uczelnie akademickie. Nie oszukujmy się, z tych młodych ludzi tylko garstka wróci do Polski. Przyzwalając na to, żeby polskie uczelnie nadal kształciły na poziomie przeciętnym i prowadziły badania naukowe na poziomie przeciętnym, przymykamy oczy na to, że tracimy niedoszłą elitę narodową. Najwyższa pora, żeby z tą sytuacją bylejakości skończyć – zaznaczył Jarosław Gowin.

Ustawę o szkolnictwie wyższym i uczelniach, czyli tzw. ustawę 2.0, wicepremier Jarosław Gowin przedstawił pod koniec stycznia. Prace nad dokumentem trwały niemal dwa lata.

Ustawa zakłada m.in. system szerokiego wsparcia dla uczelni regionalnych, podniesienie znaczenia statutu uczelni oraz zwiększenie roli rektorów. Dokument zawiera też zapis mający doprowadzić do lustracji środowiska akademickiego.

 

RIRM

drukuj