fot.twitter.com/MF_GOV_PL

Min. Czerwińska w Krynicy: e-urząd skarbowy to cel resortu finansów

Przyjazny podatnikom e-urząd skarbowy to ogromne przedsięwzięcie; jego budowa zajmie około 4-5 lat, ale to cel Ministerstwa Finansów – powiedziała w Krynicy-Zdroju szefowa tego resortu Teresa Czerwińska.

Polityk mówiła o tym podczas jednego z paneli odbywającego się tam 28. Forum Ekonomicznego. Jak wskazywała, w zasobach Ministerstwa Finansów jest już olbrzymia liczba danych pochodzących z różnych baz.

Teresa Czerwińska wyjaśniała, że pierwszym celem monitoringu tych danych jest wykrywanie oszustw podatkowych i błędów, co fiskus ma już za sobą.

Kolejny cel to analiza danych pod kątem tego, czy za transakcjami idzie konkretny pieniądz. Obok uszczelniania systemu pojawia się też kwestia budowy podatkowego e-urzędu. To dla nas bardzo ważne – mówiła minister Czerwińska.

– Mówimy również o tym, że niezwykle ważne jest dla nas wykrywanie przestępstw podatkowych, uszczelnianie systemu, ale też budowa podatkowego e-urzędu, czyli takiego urzędu, który również jest przyjazny dla podatnika; który pozwala odmiejscowić czynności celno-skarbowe, czynności podatkowe poprzez centralizację systemów informatycznych – tłumaczyła minister.

Teresa Czerwińska zapowiedziała budowę tego urzędu. Wcześniej jednak – jak mówiła – będziemy mieli nową osłonę Portalu Podatnika, w tym usługi „Twój e-PIT”.

RIRM

drukuj