Min. Czaputowicz: Dążymy do znalezienia pewnego kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7

Jest intensywny dialog. Dążymy do znalezienia pewnego kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej. Rozmowy Fransa Timmermansa z polskimi władzami dotyczyły reform systemu sprawiedliwości i procedury praworządności.

Zmiana w polskim rządzie doprowadziła również do zmiany w klimacie naszych relacji. Mamy szczery i otwarty dialog – ocenił dziś wiceszef KE.

Wcześniej w Warszawie z unijnym urzędnikiem spotkał się m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego i I Prezes Sądu Najwyższego.

Rząd prowadzi dialog z Komisją Europejską nt. zmian w wymiarze sprawiedliwości. W ostatnim czasie Bruksela złagodziła ton ws. Polski. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt dot. nowelizacji ustaw: o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i o Trybunale Konstytucyjnym.

Chodzi nam o to, by istota systemu nie została zagubiona. Jest pewne pole manewru. Na razie jest za wcześnie na wskazanie jak kompromis będzie wyglądał – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

– Cieszę się, że mamy intensywny dialog nt. praworządności w Polsce. Podobne spotkania odbywają się i taki dialog jest prowadzony między premierem Mateuszem Morawieckim i Jean-Claude Junckerem, przewodniczącym Komisji Europejskiej. Obie strony, jak wnioskuję z dzisiejszych spotkań, dążą do znalezienia pewnego kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejście do wspólnej realizacji ważnych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska dot. bezpieczeństwa, wieloletnich ram finansowych, zyskania legitymacji dla tego systemu czy reformy UE. Chcę podkreślić, że Polska jest do tego gotowa – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu ub.r. decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dot. praworządności. Chodzi m.in. o zmiany w ustawie o SN, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów. KE domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Rady Sądownictwa. Komisja Europejska zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl