Bydgoszcz: podsumowano projekt szkoleń dla nauczycieli „Polski wiek XX – losy państwa i narodu”

W Bydgoszczy podsumowano ogólnopolski projekt szkoleń dla nauczycieli zatytułowany „Polski wiek XX – losy państwa i narodu”. Cykl seminariów dla pedagogów przeprowadzało Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Instytutem Pamięci Narodowej.

Seminaria dotyczyły m.in. fenomenu polskiego państwa podziemnego oraz zbrodni niemieckich i sowieckich na ziemiach polskich.

Nauczyciele w kilkunastu miastach Polski przez rok doskonalili swoje umiejętności pod okiem edukatorów z IPN. Pedagodzy z Kujaw i Pomorza okazali się najbardziej aktywnymi uczestnikami warsztatów. Dlatego też w I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy podsumowano akcję.

 – System edukacji jest stworzony dla dziecka, to oczywiste. Natomiast bez nauczyciela, nauczyciela uczącego się, który potrafi razem z dzieckiem rozmawiać, tłumaczyć mu rzeczywistość, zarażać (…) – to wszystko zależy od nauczyciela – mówiła  Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Pierwszy cykl spotkań zatytułowano „Między dwoma totalitaryzmami”. Obejmował on sześć tematów dotyczących historii w latach 1937-1948.

Jak akcentuje prezes IPN-u dr Jarosław Szarek, choć II RP nie była idealna, to była państwem niepodległym i udało jej się wychować młode pokolenie.

 – II RP Postawiła na szkołę. Pamiętacie państwo, czym był nauczyciel w II RP. Ci nauczyciele stworzyli ten fenomen, część tego fenomenu, jakim było polskie państwo podziemne – podkreślał dr Jarosław Szarek – prezes IPN.

Prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku, zwrócił uwagę, jak ważne zadanie mają do spełnienia nauczyciele w przekazywaniu wiedzy dotyczącej II wojny światowej.

– Była to tak straszna katastrofa w dziejach ludzkości, że dla młodego pokolenia, jeżeli chcemy w ogóle do nich z takim przekazem dotrzeć, rola nauczycieli jest tutaj ogromna. Jeżeli szkoła nie wywiąże się z tego zadania, to zło może powrócić i dlatego ranga tego projektu jest tak ogromna – zaznaczał prof. Mirosław Golon.

Minister edukacji podkreślała, że wdrożona w tym roku reforma edukacji daje wreszcie należyte miejsce historii w szkole.

 – Rozpoczęliśmy zmiany w systemie edukacji. Pozytywne zmiany, które dotykają klasy pierwszą, czwartą i siódmą szkoły podstawowej. Mówimy, że świętujemy powrót historii. Obok oczywiście 70-ciu dodatkowych godzin informatyki i 105-ciu godzin nauk przyrodniczych – powiedziała Anna Zalewska.

Nauczyciele, którzy wzięli udział w seminariach, odebrali – w zależności od zaangażowania – certyfikaty bądź zaświadczenia. Pod koniec uroczystości złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą Mariana Rejewskiego – ucznia bydgoskiej szkoły, matematyka i kryptologa, który wsławił się m.in. złamaniem szyfru Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez Niemcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl