Min. A. Macierewicz: Godne uczczenie Bitwy Warszawskiej – nasz absolutny obowiązek

W Warszawie musi stanąć kolumna chwały Wojska Polskiego. Nie dlatego, że ono na to zasłużyła, ale dlatego, że naród musi dać wyraz wielkości żołnierza polskiego, jego poświęceniu, jego chwale, jego determinacji, jego bohaterstwu – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na obchodach z okazji jutrzejszego Święta Wojska Polskiego.

W Warszawie trwają obchody z okazji przypadającego jutro Święta Wojska Polskiego. Po południu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył żołnierzom i pracownikom wojska odznaczenia resortowe i nominacje na wyższe stopnie wojskowe. W przemówieniu szef MON-u dziękował żołnierzom m.in. za ich służbę. Mówił też o potrzebie upamiętnienia chwały Wojska Polskiego.

– Prędzej czy później w Warszawie, w jej centrum musi stanąć kolumna chwały Wojska Polskiego. Nie dlatego, że ono na to zasłużyła, ale dlatego, że naród musi dać wyraz wielkości żołnierza polskiego, jego poświęceniu, jego chwale, jego determinacji, jego bohaterstwu – apelował Antoni Macierewicz.

Zapowiedział też budowę pomników upamiętniających bohaterstwo polskiego żołnierza w walce z bolszewikami w Warszawie, Ossowie i Radzyminie.

Podczas konferencji prasowej minister Antoni Macierewicz zaprezentował również projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

– Bitwa Warszawska, bitwa, która zadecydowała  o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata po dziś dzień nie ma swojego pomnika. To jest rzecz zupełnie niebywała, a która tak samo dobrze oddaje dramatycznie trudne losy naszego narodu, jak wielkość  Wojska Polskiego oddaje Bitwa Warszawska. Jej godne uczczenie jest naszym absolutnym obowiązkiem – podkreślił minister obrony narodowej.

RIRM


[GALERIA] Uroczystość wręczania awansów i wyróżnień żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego na pl. Piłsudskiego. Fot. PAP/Jakub Kamiński


[GALERIA] Warszawa. Zaprezentowano projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920. Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

drukuj