Mija 40 lat wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Czterdzieści lat temu, 16 października 1978 roku, ks. kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, został wybrany papieżem. Pontyfikat Jana Pawła II, który trwał 27 lat, zmienił zarówno oblicze świata, jak i Kościoła.

Pokora i otwartość nowo wybranego Papieża od początku spotkały się z miłym przyjęciem oraz sympatią ludzi na całym świecie.

– Mówił po swojemu, no i po tym ten bardzo sympatyczny fakt, że powiedział ,,ja tak dobrze włoskiego nie umiem, ale jak się pomylę, to wy mnie poprawicie” i akurat w tym zrobił ten błąd – wspomina ks. kard. Zenon Grocholewski.

Pontyfikat Jana Pawła II stał się nadzieją dla milionów ludzi na całym świecie. Nadzieją, której tak bardzo potrzebowały szczególnie narody dotknięte zarazą komunizmu. Słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” zmieniły oblicze świata i Kościoła.

– I na raz wołanie Papieża, by także przywódcy Wschodu komunistycznego otwarli się na Chrystusa, nie bali się tego, bo właśnie otwarcie się na Chrystusa daje ludziom wolność, a przywódcom poczucie, że są władzą legitymowaną przez naród. Wtedy to była ciągle władza narzucana przez radzieckie czołgi, mniej lub bardziej dosłownie rozumiejąc to sformułowanie – mówi ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W czasie trwającego prawie 27 lat pontyfikatu Papież odbył 104 pielgrzymki zagraniczne,9-krotnie odwiedził Polskę.

Jan Paweł II był wielkim nauczycielem wolności, obrońcą małżeństwa i prawa do życia nienarodzonych. Szczególną troską otaczał ludzi młodych. Był apostołem Bożego Miłosierdzia. Ojciec Święty dostrzegał również ogromne znaczenie mediów, które mogą stać się narzędziem do ewangelizacji. Tak było w przypadku Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych.

– Dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju – mówił o Radiu Maryja Jan Paweł II.

W ramach dziękczynienia za życie i pontyfikat polskiego papieża w Toruniu powstała Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Dziś w całej Polsce Polacy dziękują za pontyfikat Papieża Polaka i przez jego wstawiennictwo proszą o potrzebne łaski. Janowi Pawłowi II poświęcono także wiele koncertów i wystaw. Jedną z nich, zorganizowaną przez IPN, można oglądać przed Kordegardą na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja przypomina zarówno o 40. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, jak i o 70 – leciu objęcia prymasostwa przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Obaj mówili bardzo podobne rzeczy, obaj mówili rzeczy uniwersalne, obaj wyrastali z tego samego dziedzictwa i obaj wobec tego dziedzictwa – polskiej tożsamości i polskiej kultury, co wyraźnie podkreślał Jan Paweł II – zaciągnęli dług – podkreśla prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Życie i dzieło świętego Jana Pawła II jest dla nas Polaków powodem do dumy, ale i wielkim wyzwaniem, aby być wiernymi świadkami jego nauczania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl