fot. PAP

10 lat od śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego

Obchodzimy 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, pierwszego polskiego oficera w NATO. Płk. Ryszard Kukliński przekazał USA tajne dokumenty, które pozwoliły zapobiec atakowi Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego na Zachód. Tym samym zapobiegł III wojnie światowej.

O odznaczenie Orderem Orła Białego płk. Kuklińskiego do prezydenta Bronisława Komorowskiego apelowały organizacje patriotyczne. Do tej pory bezskutecznie.

Filip Frąckowiak dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego twierdzi, że Ryszard Kukliński za zasługi dla Ojczyzny powinien otrzymać najwyższe polskie odznaczenie wojskowe

– Jemu się ten order niewątpliwie należy, nawet należy mu się krzyż Virtuti Militari, który wręcza się za działania na wojnie –przecież to była wojna: nie tylko zimna wojna, ale ten front, który tworzył Związek Sowiecki. To była realna wojna. Przygotowywano Polskę na wojnę. Tej wojnie zapobiegł Ryszard Kukliński – akcentował Frąckowiak.

Jak dotąd pułkownik nie ma także swojej ulicy w Warszawie. W stolicy trwa w tej sprawie batalia. Inicjatywę blokują radni PO i SLD. Rada Dzielnicy Bemowo jak i Rada Dzielnicy Włochy szybko zgodziły się, by nowa ulica była ulicą Kuklińskiego, ale problemy pojawiły się w dzielnicy Ursus. Rada nie przegłosowała uchwały.

Radni mają wątpliwości co do zasadności honorowania pułkownika – mówi Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy z PiS.

– Nie można sprawy ruszyć, bo to jest jedna ulica, nie ma zatem technicznej możliwości podzielenia jej na 3 kawałki, gdzie 2 kawałki będą Kuklińskiego, a w środku będzie jakaś inna – wyjaśnia Olga Johann.

Jutro o godz. 14.00 na warszawskich Wojskowych Powązkach odbędą się społeczne obchody rocznicowe śmierci pułkownika. Modlitwie będzie przewodniczył ks. prał. Józef Maj. Organizatorem uroczystości jest izba pamięci.

RIRM 

drukuj