Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.  W tym roku odbywa się on pod hasłem „Edukacja dla lepszej przyszłości. Rola miejsc historycznych i muzeów w edukacji na temat Holokaustu”.

W uroczystościach na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau weźmie udział premier Beata Szydło.

– Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku w konsekwencji postępów armii sowieckiej i został właśnie wyzwolony przez armię sowiecką – mówi Joanna Lubecka z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Dziś mijają 72 lata od tego wydarzenia. Jednak pamięć o niemieckich obozach śmierci jest wciąż zakłamywana. Dlatego przed obchodami dzisiejszej rocznicy Fundacja Reduta Dobrego Imienia rozesłała do zagranicznych redakcji informacje przypominające o tym, że Auschwitz było obozem niemieckim, wybudowanym na ziemiach polskich. Koszary zbudowane przez więźniów niemieckiego obozu Auschwitz II – Birkenau są jednymi z niewielu symboli niemieckiej eksterminacji Żydów.

– Auschwitz jest symbolem w ogóle wszystkich niemieckich obozów śmierci i zagłady, dlatego że to była najlepiej zorganizowana „fabryka śmierci”. Mimo, że w innych obozach ta liczba ofiar też jest duża, to jednak tutaj było największe to ufabrycznienie, czyli taki doskonale zorganizowany mechanizm zabijania ludzi – tłumaczy Joanna Lubecka.

Aby pamięć o tej historii przestała być manipulowana, polscy internauci w odwecie za bagatelizujące przeprosiny ze strony niemieckiej publicznej telewizji ZDF za użycie określenia „polskie obozy śmierci”, wrzucają na strony niemieckich mediów grafiki, m.in. z napisami: „Nie Polacy, a Niemcy”, „Obozy śmierci nie były polskie”. Akcja German Death Camps ma na celu walkę z dezinformacją w mediach, a także szarganiem dobrego imienia Polski na świecie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl