Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

W Krakowie rozpoczęły się 39. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Pojawiło się na nich 800 twórców ludowych, kupców i rzemieślników przedstawiających rękodzieło i sztukę ludową m.in. Krakowa i Małopolski. Targi potrwają do 25 sierpnia.

Na krakowskim Rynku Głównym pojawili się twórcy ludowi, rzemieślnicy oraz kupcy z różnych stron Polski, a także spoza jej granic.

Maluję sceny rodzajowe z życia wsi – przeważnie dawnej wsi, która już  nie istnieje, nie jest nowoczesna – mówił Eugeniusz Brożek, malarz z Sędziszowa.

Niektórzy na targach pojawili się po raz pierwszy. Paweł Ząbczyk przyjechał ze Skarżyska–Kamiennej, by pokazać swoje rzeźby religijne, czyli tak zwane świątki.

To nie zawód, lecz pasja. Nigdy się w tym kierunku nie uczyłem. Samo kiedyś przyszło. Raz, drugi spróbowałem i wyszło. Znajomi mówią, że „jest dobrze, rób, idź dalej w tym” i tak jakoś się potoczyło – tłumaczył Paweł Ząbczyk.

Oprócz rzeźb, na targach można podziwiać prawdziwe arcydzieła wykonane ze szkła, zwierzęcej skóry, drogocennych kamieni, a nawet słomy.

Robię wyroby typowe, ludowe, które kiedyś robiło się na co dzień dla własnych potrzeb, dla wystroju wnętrza, przy wypasaniu krów. Tego typu ozdoby powstawały dla własnej satysfakcji. Były to naturalne prace, które wykonywało się na co dzień. Dzieci i babcie się tym zajmowały – podkreślał Stanisław Kołodziej, twórca ludowy z Lublina.

Na targach można znaleźć wyjątkowe dzieła stworzone z myślą o kobietach. To hafty i robótki szydełkowe, jak na przykład koronka wykonywana czółenkiem, czyli tzw. frywolitka.

Jest to koronka pochodząca ze starożytnego Egiptu i Rzymu, a więc ma ponad dwa tysiące lat. Na Zachód dotarła w XVI wieku, do Polski zaś na przełomie XVII, XVIII wieku. Przywiozły ją siostry zakonne. Wykonywana była w klasztorach do ozdoby kościołów jako bielizna kościelna – mówiła Eugenia Wieczorek, hafciarka z Jarocina.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej to impreza kolorowa, roztańczona i rozśpiewana. Podczas targów wystąpi 160 zespołów pieśni i tańca, orkiestr, kabaretów i teatrów. Poszczególne dni poświęcone będą różnym krajom oraz polskim regionom, miastom i wioskom, co pozwoli publiczności zapoznać się z ich kulturowym bogactwem i turystycznymi atrakcjami.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl