Międzynarodowe badania archeologiczne pod Grunwaldem

Kilkudziesięciu naukowców przez ponad tydzień będzie szukać śladów krzyżackiego obozu. Ma to pomóc w ustaleniu, gdzie w 1410 roku toczyły się najcięższe walki.

Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, zauważa, że to już III sezon interdyscyplinarnych badań naukowych.

– Celem naszych badań, tak jak w ubiegłym roku, jest poszukiwanie śladów po krzyżackim obozie. My już drugi rok z rzędu weryfikujemy hipotezy szwedzkiego badacza Grunwaldu prof. Svena Ekdahla. Tylko w ubiegłym roku pozyskaliśmy przeszło 300 zabytków, w tym tak interesujące jak topór bojowy, jak fragmenty rękawicy pancernej, fragmenty głowni miecza i tego typu drobne zabytki, które możemy śmiało powiązać z bitwą z 15 lipca – mówi Szymon Drej.

Badania terenów, na których rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, potrwają osiem dni. Tegoroczne mają objąć powierzchnię ok. 100 ha, położonych na zachód od ruin kaplicy pobitewnej. Eksponaty, które zostały znalezione dotychczas można zobaczyć w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl