Międzynarodowa Konferencja Watykańska z udziałem studentów WSKSIM

Trwa II Międzynarodowa Konferencja Watykańska poświęcona komórkom macierzystym i medycynie regeneracyjnej. Uczestniczy w niej dwoje studentów WSKSiM. Zaproszenie wystosował ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Studenci uczestniczą w prezentacjach na temat najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny regeneracyjnej i zastosowania komórek macierzystych.

– Idea jest taka, aby ze skarbca wiedzy wybrać to co najcenniejsze. Ubrać to w bardzo proste słowa. Tym wypowiedziom towarzyszą prezentacje filmowe oraz obecność pacjentów, którzy przeszli terapię komórek macierzystych. Chodzi o to, by pokazać że nie mówimy o tym co jest abstrakcją. Mówimy o konkretnych badaniach, które zostały zrealizowane, są w fazie eksperymentalnej ale już klinicznej i które przynoszą konkretny efekt – powiedział ks. prałat Tomasz Trafny, szef departamentu naukowego Papieskiej Rady ds. Kultury.

Ks. prałat Tomasz Trafny dodał, że nauka wymaga zainteresowania, przygotowania i studiów; jest pewnego rodzaju wyzwaniem m.in. dla przyszłych dziennikarzy katolickich, którzy będą się zajmować dziennikarstwem naukowym.

– Będą wykazywać, że Kościół nie jest przeciwny nauce. Mówię tu o dziennikarzach, którzy będą podejmować misję posługi w mediach katolickich. Kościół popiera naukę i ma tylko jedno pragnienie: aby badania naukowe znalazły się w ramie etycznej, moralnej, która do nas przynależy oraz wypływa z przesłania ewangelicznego – przesłania Jezusowego – powiedział ks. prałat Tomasz Trafny.

Wczoraj uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Watykańskiej wysłuchali wykładów o obecnym stanie debaty na temat komórek macierzystych w Stanach Zjednoczonych oraz o tym, jakie są rokowania na przyszłość. Temat ten przedstawił Tommy Thompson, były amerykański sekretarz zdrowia i usług (2001-2005) pod rządami prezydenta G.W. Busha.

Wykład wygłosił także dr John Gurdon, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2012 r. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji na temat najnowszych osiągnięć w regeneracji tkanek i organów, o wykorzystaniu komórek macierzystych w transplantacji tchawicy, chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, naprawie skóry za pomocą materiału komórkowego.

W dalszej części zostały przedstawione referaty m. in. o zastosowaniu komórek macierzystych przy leczeniu urazów mózgu i rdzenia kręgowego.

Konferencja zakończy się dziś. Prelegenci będą mówić o rozwiązaniach, jakie niesie ze sobą rozwój terapii komórkami macierzystymi w leczeniu raka oraz starzeniu się. Naukowcy będą rozpatrywać nowe granice badań komórkowych odnoszące się do długowieczności, mutacji genetycznych i odporności na choroby.

Tego dnia po zakończeniu wszystkich prezentacji i wystąpień naukowych, przewidziane jest spotkania z Ojcem św. Franciszkiem, który wspiera i przygląda się inicjatywie rozwoju badań nad nowymi formami wykorzystania komórek macierzystych w medycynie.

Organizatorem Międzynarodowych Konferencji Watykańskich jest Fundacja Stem for Life. Współpracę z Papieską Radą ds. Kultury fundacja rozpoczęła w 2010 roku.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl