Miedwiediew: Rosja rozważy podłączenie Eastringu do Tureckiego Potoku 

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że jego kraj gotowy jest rozważyć podłączenie proponowanego przez Słowację gazociągu Eastring do projektowanej przez stronę rosyjską magistrali Turkish Stream (Turecki Potok).

Polityk złożył taką deklarację podczas spotkania z premierem Słowacji Robertem Fico, który poprzedniego dnia przybył z roboczą wizytą do Moskwy. Szef słowackiego rządu został też przyjęty przez prezydenta Władimira Putina. Głównym tematem rozmów Fico z przywódcami Federacji Rosyjskiej była dwustronna współpraca gospodarcza, przede wszystkim w sferze energetycznej.

Turkish Stream, o którym wspomniał premier Rosji, to forsowany przez Gazprom nowy gazociąg przez Morze Czarne do Europy Południowej i Środkowej. Ma zastąpić magistralę South Stream (Gazociąg Południowy), od której układania koncern odstąpił po zablokowaniu budowy przez Komisję Europejską.

Natomiast Eastring, którego budowę zaproponowała Bratysława, to rurociąg, który miałby połączyć Słowację, Węgry, Bułgarię i Rumunię z Tureckim Potokiem.

W grudniu 2014 roku Gazprom ogłosił, że zamiast South Streamu do Bułgarii zostanie ułożona przez Morze Czarne do Turcji, a następnie do jej granicy z Grecją magistrala o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie. Docelowo Turecki Potok ma się składać z czterech nitek o przepustowości po 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

47 mld metrów sześciennych surowca Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji z przeznaczeniem dla innych odbiorców w Europie. Postuluje jednak, by ci sami wybudowali niezbędną do tego infrastrukturę przesyłową.

Moskwa twierdzi, że w nowym projekcie zamierzają również uczestniczyć Macedonia, Serbia, Węgry i Austria. Utrzymuje także, że od 2020 roku zrezygnuje z tranzytu gazu przez Ukrainę. Rezygnacja z Ukrainy jako kraju tranzytowego uderzyłaby też w Słowację, która właśnie przez terytorium tego kraju sprowadza gaz z Rosji.

Gazprom zapowiedział, że pierwszą nitkę Tureckiego Potoku uruchomi w grudniu 2016 roku. Gaz z tej nitki będzie w całości przeznaczony na rynek Turcji.

Podejmując Fico, Putin zwrócił uwagę na regres w stosunkach handlowo-gospodarczych między dwoma krajami; zaproponował przeanalizowanie przyczyn i wniesienie korekt do ich współpracy. Premier Słowacji ze swej strony oznajmił, że Bratysława nie widzi powodów, by dwustronne obroty handlowe miały dalej spadać.

Wcześniej, podczas spotkania z Miedwiediewem, Fico oznajmił, że Słowacja poprze uchylenie sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji, jeśli porozumienia z Mińska, mające na celu uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy, zostaną w całości zrealizowane. Szef rządu Słowacji zaznaczył, że jego kraj jako członek UE popiera jej wspólne stanowisko w sprawie Ukrainy.

Natomiast Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że jeśli Unia Europejska na swoim czerwcowym szczycie podejmie nowe decyzje w sprawie sankcji wobec Rosji, to ta odpowie symetrycznie. „Jeśli nie będzie nowych decyzji, to podtrzymamy dotychczasowe stanowisko” – powiedział premier Rosji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl