Miasta stawiają na geotermię

Po ogromnym sukcesie geotermii toruńskiej tą samą drogą chcą podążać inne miasta. W Wielkopolsce do takiego kroku przymierza się między innymi Konin i Koło.

Władze Koła w ciągu dwóch i pół roku chcą postawić elektrociepłownię geotermalną. Elektrociepłownia będzie ogrzewać miasto i produkować prąd.

Toruńska geotermia to ogromny sukces w skali międzynarodowej. Z jednego otworu wydobywczego w ciągu jednej godziny można uzyskać nawet 1050 metrów sześciennych wody o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

– Polski sukces geotermalny – geotermia toruńska. To jest swojego rodzaju rekord świata – powiedział minister środowiska, prof. Jan Szyszko.

W ślady Torunia idzie coraz więcej polskich miast. Na przykład w Wielkopolsce do budowy geotermii przymierza się Konin i Koło.

– W mojej ocenie złoża geotermalne są największym bogactwem polskiej ziemi. Jak nam pokazano w Toruniu można z nich korzystać i należy z nich korzystać – zaznacza Grzegorz Smoleński z wydziału rozwoju urzędu miejskiego w Kole.

Władze Koła chcą, aby w mieście powstała elektrociepłownia geotermalna. Miałaby ona ogrzewać miasto i produkować prąd. Ale powstanie geotermii przyniesie także wiele innych korzyści dla mieszkańców – tłumaczy burmistrz Koła Stanisław Maciaszek.

– Najważniejsza korzyść to jest świeże powietrze. Proszę wziąć pod uwagę, że rocznie w Kole spalamy 20 tysięcy ton miału. Ten miał emituje dwutlenek węgla, emituje także inne związki chemiczne i mieszkańcy to wdychają – podkreślił Stanisław Maciaszek.

Elektrociepłownia ma powstać w ciągu dwóch i pół roku. Wybuduje ją prywatna spółka Geothermal Energy Resources. Spółka ma koncesję na poszukiwanie złóż wód geotermalnych w kilku regionach Polski.

– Pan burmistrz prowadził rozmowy z wieloma firmami. Ta firma okazała się najbardziej wiarygodna i mająca największe doświadczenie – tłumaczy Daria Skupin, radca prawny urzędu miejskiego w Kole.

Budowa elektrociepłowni kosztować będzie 23 miliony euro.

– Najpierw inwestor wybuduje sieć geotermalną i nastąpi podłączenie elektrociepłowni. Następnym krokiem jaki będzie to będzie budowa zaplecza rekreacyjnego – dodaje Stanisław Maciaszek, burmistrz Koła.

Do budowy geotermalnej elektrociepłowni przymierza się także Konin. Tam jednak samorząd chce to zrobić własnymi siłami, bez udziału prywatnych inwestorów. Na razie na konińskiej wyspie Pociejowo wykonano jeden odwiert.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl