fot. episkopat.pl

MFW: Polska już w tym roku będzie bogatsza od Portugalii

Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że osiągamy większe dochody na mieszkańca. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”. Dochód na jednego Portugalczyka to 33 409 dolarów rocznie. Polakom przypadną w tym roku 63 dolary więcej.

Mimo że w ubiegłym roku portugalska gospodarka osiągnęła najlepszy wynik od 17 lat, Polska uplasowała się na wyższej pozycji. Portugalia skończyła z wynikiem 2,1 proc. – wobec 5,1 proc. w naszym kraju.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka uważa, że wskaźniki bogactwa naszej gospodarki nie mają odbicia w kieszeniach Polaków.

Mnie cieszyłoby to, gdyby Polacy zarabiali zdecydowanie więcej. Jest to możliwe, gdybyśmy podnieśli kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Taki projekt złożył Kukiz’15. To by oznaczało, że ludzie, którzy zarabiają miesięcznie od 2 do 4 tys. zł, nie płaciliby podatku. W związku z tym mieliby kilkaset złotych miesięcznie więcej. Wskaźniki gospodarcze nie mają większego znaczenia albo mają znaczenie wyłącznie propagandowe. Znaczenie ma to, ile ludzie zachowują z pieniędzy, które sami ciężko wypracowali. W tym momencie mamy taką sytuację, że nawet 60-70 proc. miesięcznie odbiera ludziom rząd – zaznacza Stanisław Tyszka.

Pod względem dochodu na mieszkańca Polska osiągnęła 21. pozycję w Unii Europejskiej. Bezpośrednio przed nami są Estonia i Litwa. Na dalszych pozycjach znalazły się m.in. Słowacja, Słowenia i Czechy.

Zdaniem ekspertów, kolejny awans Polski w rankingu bogactwa nie będzie łatwy. Największe szanse mamy na dogonienie Włoch, z uwagi na zapaść tamtejszej gospodarki.

RIRM

drukuj