Merkel za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w poniedziałek, po spotkaniu w Berlinie z premierem Finlandii Alexandrem Stubbem, za utrzymaniem unijnych sankcji wobec Rosji, co pozwoli jej zdaniem na kontynuowanie presji na władze na Kremlu.

Na spotkaniu z dziennikarzami w urzędzie kanclerskim Merkel zaznaczyła, że Niemcy i Finlandia „pragną nie tylko dobrego sąsiedztwa z Rosją, lecz także przestrzegania europejskich wartości”. „Zrobimy teraz wszystko, co możliwe, by na bazie istniejącego rozejmu na Ukrainie powstała rozsądna sytuacja” – podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

Jak oceniła, obecnie nie ma żadnych gwarancji, że tak się stanie. Sytuacji na Ukrainie nie można uznać za satysfakcjonującą – powiedziała Merkel, wskazując między innymi na brak kontroli ukraińsko-rosyjskiej granicy. „Dlatego obecnie nie ma możliwości zniesienia istniejących sankcji, lecz nadal istnieje konieczność kontynuowania presji w celu (wymuszenia) politycznego procesu” – wyjaśniła kanclerz. Niemcy i Finlandia będą ściśle współpracowały w tej kwestii – zapewniła.

Merkel zapowiedziała, że jej kraj, a także cała UE będą zmuszone „na dłuższą metę” zmienić swoją politykę energetyczną, jeśli Rosja nadal będzie naruszać „fundamentalne wartości”. Zaznaczyła, że nie jest zwolenniczką całkowitego zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki. Przypomniała, że Niemcy importują z Rosji 38 proc. potrzebnego im gazu.

Stubb powiedział, że jego rząd nie złoży wniosku o przyjęcie do NATO. Jak wyjaśnił, tym tematem trzeba zajmować się „przy dobrej pogodzie”. Przy złej pogodzie nie należy tej sprawy poruszać – powiedział premier Finlandii, zaznaczając, że jego kraj ma „bardzo, bardzo długą granicę” z Rosją. Podkreślił, że Finlandia już teraz współpracuje z NATO i jest partnerem Sojuszu.

Poproszony o ocenę polityki Rosji, Stubb uznał ją za „nie do przyjęcia”, bo Rosja anektowała część suwerennego kraju, Krym, i destabilizuje wschodnią Ukrainę. Jak zaznaczył, dotychczasowe sankcje wobec Rosji były skuteczne, lecz rozwiązanie kryzysu możliwe jest tylko na drodze dyplomatycznej.

Ambasadorowie państw UE mają w tym tygodniu ocenić, czy sytuacja na wschodzie Ukrainy pozwala na złagodzenie sankcji. Kraje UE mają do końca września przeanalizować, czy porozumienie w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy oraz plan pokojowy są realizowane.

Prezydent Czech Milosz Zeman wezwał w piątek do zniesienia sankcji gospodarczych, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim – podały czeskie media. Sytuację na Ukrainie określił jako „coś jak grypa”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl