fot. PAP

MEN przedstawił podręcznik „Nasza szkoła” dla klas II

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło pierwszą część podręcznika „Nasza szkoła” dla II klas szkół podstawowych. Jest ona już dostępne w internecie. Do 12 stycznia można zgłaszać uwagi na ten temat.

Podręcznik będzie zawierał treści zintegrowane z zakresu języka polskiego, przyrody i społeczeństwa. Przygotowały je Maria Lorek, główna autorka podręcznika dla pierwszoklasistów i Monika Zatorska, która jest odpowiedzialna za treści przyrodnicze. Autorką podręcznika „Nasza szkoła. Matematyka” jest Agata Ludwa, autorka wielu popularnych zeszytów ćwiczeń dla najmłodszych. Pierwsza część podręcznika do edukacji zintegrowanej liczy 112 stron, pierwsza część podręcznika do matematyki – 96 stron.

Przy wprowadzaniu na rynek nowych podręczników ważne jest, by MEN brało pod uwagę doświadczenia związane z „Naszym Elementarzem”, przygotowanym dla pierwszaków.

Poseł Ryszard Terlecki powiedział, że choć sam pomysł bezpłatnego podręcznika jest dobry, to został on źle zrealizowany.

Nie było czasu na konsultacje, na recenzje, na poważną dyskusję o pierwszym podręczniku. Jest źle wykonany, ponieważ fachowcy, metodycy, mają do niego bardzo wiele zastrzeżeń dotyczących samego procesu uczenia w pierwszej klasie. Przypomnę także, że były zastrzeżenia natury ideowej, zgłaszane w trakcie przygotowywania tego podręcznika. Na szczęście, niektóre z tych zastrzeżeń zostały wzięte pod uwagę, choć – jak patrzę na ten podręcznik i oglądam starsze podręczniki dla pierwszych klas szkoły podstawowej – mam wrażenie, że tamte podręczniki były o wiele lepsze – mówił poseł Ryszard Terlecki.

Do tego dochodzi słaba jakość podręcznika, przygotowanego przez MEN.

„Nasz Elementarz”, który powinien być wykorzystywany przez 3 lata nie wytrzymał roku – zauważyła Ewa Bis, nauczycielka szkoły podstawowej nr 17 w Lublinie.

– Właściwie wszystkie podręczniki, które dostałam dla swojej klasy trzeba było kleić. Kartki zaczęły wypadać po tygodniu, dwóch użytkowania. Dzieci gubiły te kartki, więc sytuacja jest taka – myślę, że nie tylko w tym przypadku – że wszędzie będzie problem z tym podręcznikiem w następnym roku. Także papier, który został użyty do wyprodukowania tego podręcznika jest nienajlepszej jakości – mówiła Elżbieta Bis.

Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy we wrześniu 2015 r. trafią do II klas szkół podstawowych. To ten sam rocznik, który obecnie uczy się w I klasie z przygotowanego na zlecenie MEN „Naszego Elementarza”.

RIRM

drukuj