Media polonijne chcą walczyć o dotacje

Media polonijne zamierzają powołać wspólną organizację – Federację Mediów Polskich na Wschodzie – dowiedziała się od ich przedstawicieli. Chcą razem walczyć m.in. o większe wsparcie finansowe państwa.

Federacja ma być powołana w przyszłym tygodniu przez kilkadziesiąt redakcji. Zrzeszone w niej media krytykują MSZ. Domagają się, aby wsparcie dla polonijnych mediów stało się priorytetem polskiej dyplomacji.

Jak zwracają uwagę polonijni dziennikarze, w ostatnim czasie część redakcji zostało zmuszonych do ograniczenia działalności, dochodziło do zwalniania dziennikarzy, ograniczenia nakładów, a także likwidacji niektórych tytułów.

„Zawsze wspólny głos jest bardziej słyszalny. Niestety z mediami na Wschodzie nie jest dobrze. Chodzi o finansowanie. Środki są, ale nie zawsze są wydawane w najlepszy sposób. Nie dochodzą do redakcji, a są wydawane na przykład na nikomu niepotrzebne szkolenia” – powiedział Zygmunt Klonowski, wydawca „Kuriera Wileńskiego”.
„Problemem jest niechęć do dialogu z nami ze strony MSZ, choć w ostatnim czasie zaczęły do nas docierać sygnały dające nadzieję na poprawę sytuacji” – powiedział z kolei jeden z wydawców polonijnej prasy.

Wśród postulatów Federacji jest przywrócenie poziomu finansowania mediów na Wschodzie do tego z 2011 roku; za niedopuszczalne media polonijne uznają zmniejszenie środków przeznaczanych na ten cel. Jak dowiedziała się od przedstawicieli mediów, który chcą powołania Federacji, zwróci się ona także o zwiększenie jawności ogłaszanych przez MSZ konkursów oraz o weryfikację startujących w konkursach NGO-sów.

We wtorek i środę w Senacie odbędzie się konferencja: „Polskie media na Wschodzie”. Wezmą w niej udział przedstawiciele polonijnych redakcji. Głos zabiorą m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński.

Media na Wschodzie otrzymują środki z MSZ poprzez fundacje polonijne. W przypadku, gdy fundacja ogranicza środki dla konkretnego medium, wówczas wsparcie przekazywane jest bezpośrednio przez konsulaty. Od 2012 r. decyzją Sejmu środki przeznaczone na wsparcie Polonii, którymi od 1990 r. dysponował Senat, zostały przekazane Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Szef MSZ Radosław Sikorski, który w kwietniu w Senacie przedstawiał informację na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą podał, że w 2012 roku media polonijne otrzymały – w ramach konkursów – 4,5 mln zł. Minister zapewnił, jest to „współpraca dla nas priorytetowa”, i że w tym roku funduszy na ten cel będzie nie mniej.

 PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl