Mec. Hambura w TV Trwam: w Berlinie powinno powstać Polskie Centrum

W Berlinie powinno powstać Polskie Centrum – uważa mecenas Stafan Hambura, działacz polonijny, który prowadzi kancelarię adwokacką w stolicy Niemiec.

Gość piątkowego wydania Polskiego punktu widzenia na antenie TV Trwam zaznaczył, że obiekt mógłby stanąć na terenie należącej do Skarbu Państwa nieruchomości, która leży w samym centrum Berlina.

– W tym miejscu, zamiast „czystej” ambasady, powinno powstać Polskie Centrum. W tym centrum powinna się znaleźć kaplica ojców redemptorystów z Torunia, gdzie są nazwiska Polaków pomordowanych za pomoc Żydom, przeniesiona (w skali) 1:1; następnie Muzeum Rodziny Ulmów – też (w skali) 1:1. I trzecia sprawa: martyrologia wsi polskiej – ponad 800 polskich wsi. Myślę, że (powinna się tam znaleźć – red.) jeszcze część dotycząca powstania warszawskiego, bo to często jest mylone z powstaniem w getcie. Jeden z prezydentów niemieckich, nieżyjący już, pomylił to – mówił mecenas.

Stefan Hambura zaznaczył, że dzięki tej inicjatywie młodzież z całego świata, która odwiedziłaby centrum, mogłaby się stać ambasadorami polskości.

Gość TV Trwam dodał, że budowa centrum polonijnego byłaby elementem polskiej polityki historycznej i mogłaby się stać odpowiedzią na pojawiające się w niemieckich mediach kłamliwe sformułowania o „polskich obozach zagłady”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj