Mec. Andrzejewski: KRS to nie jest władza sądownicza

Konstytucja wyraźnie wskazuje, że Krajowa Rada Sądownicza to nie jest władza sądownicza, a KRS nie stoi na straży interesu sędziów czy stanu sędziowskiego – podkreślił w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam mec. Piotr Łukasz Andrzejewski. Sędzia Trybunału Stanu odniósł się w ten sposób do wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepisy ustawy o KRS dotyczące wyłaniania członków KRS spośród sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych są niezgodne z konstytucją. Niezgodne są również przepisy odnoszące się do kadencji członków wybieranych spośród sędziów – chodzi o to, że kadencja ma charakter indywidualny. Zdaniem mec. Piotra Łukasza Andrzejewskiego, z treści tego orzeczenia wynika, że nie wszystkie przepisy dot. Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją; wymagają poprawki tylko te przepisy, które poprawiają kondycję Krajowej Rady Sądownictwa.

–  Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest KRS. To nie jest władza sądownicza. (…) KRS nie stoi na straży interesów sędziów czy stanu sędziowskiego, ale tych, którzy stają przed sądem. (…) To nie jest organ korporacyjny, bo z urzędu wchodzą m.in. I prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez prezydenta, 15 członków (są oni wybierani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych), 4 członków wybieranych przez Sejm spośród posłów i 2 członków wybieranych spośród senatorów przez Senat. Jest to cały szereg osób, które pełnią najwyższe funkcje dot. organizacji i charakteru funkcjonowania i administrowania tym, jak sędziom stwarza się warunki do sądzenia, czyli pełnienia władzy sądowniczej – wskazał sędzia Trybunału Stanu.

Jak dodał, również rzecznik prasowy KRS (Waldemar Żurek – przyp. RIRM) wykracza poza swoje kompetencje.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa od lat jest rzecznikiem destrukcyjnej opozycji. Reprezentuje on poglądy, z którymi trudno się zgodzić w świetle brzmienia przepisów konstytucji – powiedział mec. Piotr Łukasz Andrzejewski.

Gość programu „Polski punkt widzenia” odniósł się również do nowego projektu ustawy o KRS i wskazał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na końcowy kształt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wszystko zależy od tego, jak daleko będą sięgać uprawnienia władzy ustawodawczej. Konstytucja mówi, że ustrój KRS, zakres działania, tryb pracy i sposób jej wybierania należy do władzy ustawodawczej, czyli do Sejmu – wskazał mec. Piotr Łukasz Andrzejewski.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl