fot. straz.pl

Mazowsze: Rusza akcja „Bezpieczne lodowiska 2019”

Jazda na łyżwach ma swoich miłośników zarówno wśród młodszych, jak i starszych. Ważne jest to, aby podczas takich zabaw zapewnić bezpieczeństwo. Mazowieccy strażacy w okresie zimowym prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2019”.

W sposób szczególny właśnie podczas ferii zimowych dorośli powinni się zainteresować jak ich dzieci spędzają wolny czas. Niestety, pociechy często bez opieki dorosłych wybierają się na zamarznięte akweny wodne, by pojeździć na łyżwach. A to niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Lodowiska, które mają służyć zabawie powinny być lodowiskami bezpiecznymi – zaznacza asp. Mariusz Dragan z komendy miejskirj PSP w Warszawie.

– A więc wylanymi, czy wykorzystywane są do tego celu przestrzenie boiska, tam, gdzie ta warstwa lodu jest na gruncie stałym, pod nim nie znajduje się woda. To są lodowiska bezpieczne – wskazał asp. Mariusz Dragan.

I ku temu służy akcja „Bezpieczne lodowiska 2019”. Ma ona na celu pomoc w organizacji bezpiecznych lodowisk, w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane ślizgawki. Mazowieccy strażacy udzielają wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Kiedy jednak zauważymy, że pod kimś załamał się lód, należy niezwłocznie udzielić pomocy.

– Najlepiej, gdyby ratujący nie był w pojedynkę, najlepiej gdyby to były 2-3 osoby, wzajemnie się asekurować. Jeżeli takiej możliwości nie ma, należy jak najszybciej wezwać służby ratownicze – dodaje asp. Mariusz Dragan.

Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię. Pamiętajmy, że kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj