fot. PAP

Mazowiecki sejmik odrzucił wniosek o odwołanie Struzika

Sejmik województwa mazowieckiego odrzucił wniosek o odwołanie marszałka Adama Struzika. Złożony przez klub PiS wniosek o jego odwołanie został odrzucony głosami radnych koalicji PO-PSL.

Radni PiS obarczają zarząd województwa winą za złą sytuację finansów Mazowsza. Radni wskazywali, że w 2014 r. odsetki od kredytów zaciągniętych przez samorząd na spłaty rat tzw. janosikowego wyniosą ok. 82 mln zł.

Koszty obsługi zadłużenia stanowić będą 10-15 proc. budżetu województwa. W maju, ze względu na brak środków, Mazowsze zapłaciło tylko część raty janosikowego, której wysokość wynosi ok. 53 mln złotych. Obecnie zadłużenie Mazowsza z tego tytułu wynosi ok. 180 mln zł.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, były wicemarszałek woj. mazowieckiego mówi, że to obecny zarząd doprowadził do bankructwa Mazowsza.

– Zarząd uchwalając fikcyjne budżety miał otwartą kartę na wydatki. Jeżeli założylibyśmy, że tylko janosikowe jest winne, to dlaczego zarząd składający się z tych samych partii, które tworzą rząd i które mają większość w parlamencie nie poprawiły tej ustawy? Jakby na to nie patrzeć PO i PSL ponoszą odpowiedzialność za doprowadzanie Mazowsza do upadku. Teraz trzeba to kryć, ponieważ mamy sytuację bez precedensu – największe województwo zbankrutowało; marszałek, wicemarszałek i wojewoda mają kampanię wyborczą i jest pewna medialna ochrona tego faktu – mówił poseł Arkadiusz Czartoryski.

Jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisja Kontroli Państwowej PiS skieruje wniosek do NIK o natychmiastową kontrolę ws. prawdziwych przyczyn krytycznej sytuacji finansów woj. mazowieckiego.

 

RIRM

drukuj