Marszałek Senatu S. Karczewski: Pytań referendalnych jest za dużo

Uważam, że pytań dotyczących referendum ws. zmian w konstytucji, przedstawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest za dużo – któreś należałoby usunąć, a nad niektórymi jeszcze trochę popracować – ocenił dzisiaj marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 plus, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Stanisław Karczewski podkreślił w rozmowie z PAP, że przedstawione przez prezydenta pytania referendalne to dopiero wstępna propozycja i nie jest ona ostateczna.

„Nasze całe środowisko polityczne wspólnie będzie podejmowało decyzje” – zaznaczył.

W ocenie marszałka Senatu jest tutaj szerokie pole do dyskusji.

„Jest 15 pytań. Uważam, że to jest za dużo jak na referendum i na pewno z tych pytań któreś należałoby odrzucić, a nad niektórymi jeszcze trochę popracować” – ocenił.

Marszałek dodał, że propozycja rozpoczęcia debaty nad tematem zmian w konstytucji jest „bardzo ważna i potrzebna”.

„Nad decyzją będziemy jeszcze pracować, zastanawiać się, również rozmawiać z panem prezydentem. I wspólnie podejmiemy decyzję co do tego referendum” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl