Marszałek Kuchciński: Państwa we wspólnej Europie muszą być traktowane tak samo

Jeżeli chcemy być we wspólnej Europie, podnosić jej znaczenie, to wszystkie państwa muszą być traktowane tak samo – powiedział w sobotę marszałek Sejmu Marek Kuchciński, pytany o odpowiedź Polski dla Komisji Europejskiej w ramach procedury naruszenia prawa dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Marek Kuchciński w sobotę w Strachocinie k. Sanoka (Podkarpackie) wziął udział w odsłonięciu pomnika z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pytany przez dziennikarzy czy odpowiedź Polski dla KE będzie wystarczająca, marszałek odpowiedział, że ma nadzieję, że „refleksja w KE nastąpi dużo szybciej, aniżeli dotąd”.

„KE nie ma racji. Jeżeli chcemy być we wspólnej Europie, podnosić jej znaczenie, to wszystkie państwa muszą być traktowane tak samo. Widać, że jednych traktuje się poważnie, a innych traktuje się mniej poważnie. To napawa nas smutkiem i niepokojem” – dodał.

Zdaniem Kuchcińskiego w UE nie wszystkie państwa są traktowane równo. Jak zaznaczył, Polska nie może się godzić, aby być traktowana gorzej.

„Dlatego uważam, że rząd bardzo dobrze postępuje, stanowczo się domagając sprawiedliwego traktowania” – stwierdził marszałek Sejmu.

14 sierpnia br. Komisja Europejska podjęła decyzję o przesłaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym, co było kolejnym krokiem wobec Polski w procedurze dotyczącej naruszenia prawa. Komisja poinformowała wtedy, że pozostaje na stanowisku, iż ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów. Komisja wskazała wówczas, że przewidziane w nowej polskiej ustawie o SN obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat może doprowadzić do zmuszenia części czynnych sędziów SN do przejścia w stan spoczynku, co może być sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów.

Przesyłając Polsce tzw. uzasadnioną opinię w odniesieniu do ustawy o SN 14 sierpnia, Komisja dała Warszawie miesiąc na odpowiedź.

Polski rząd w przekazanej KE w miniony piątek odpowiedzi wskazuje, że kwestie uregulowane w ustawie o Sądzie Najwyższym, czyli organizacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce, stanowią w całości kompetencję państwa członkowskiego, a nie UE. Podkreśla, że nie ma przepisów prawa UE, które regulowałyby kwestie związane ze strukturą sądownictwa w jakimkolwiek państwie członkowskim UE, w tym w Polsce, czy też z wiekiem spoczynkowym sędziów.

Wskazuje też, że zrównanie wieku przechodzenia przez sędziów w stan spoczynku z powszechnym wiekiem emerytalnym nie uniemożliwia Sądowi Najwyższemu orzekania w sposób niezawisły.

Rząd w Warszawie po raz kolejny podkreśla, iż Polska stoi na stanowisku, że wprowadzone przez nią zmiany nie naruszają zasady niezawisłości sędziowskiej i nie mogą zostać uznane za naruszające traktat unijny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl